Západ jsme vlastně už dohnali a v něčem i předehnali. V drahotě. Ceny rostou a reálné mzdy klesají, popisuje drsný efekt ekonomický expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2023

Komentář: Zdražování. Strašák, který stále trápí české domácnosti. Při pohledu do zahraničí zbývají jen oči pro pláč. Nakonec jsme Západ dohnali a mnohdy i předehnali. V drahotě. Zima, která udeřila na poslední léta nebývale brzo, nás přitom ještě pořádně potrápí. Ekonom Martin Zeman z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze pro ŽivotvČesku.cz upozornil na provázaný efekt zdražování cen energií a poklesu reálné mzdy.

Vánoční svátky by jistě neměly ovládat peníze, ale vzájemná blízkost s našimi drahými. Od reality života se ale utéct nedá a účty se platit musí. Rýsuje se dlouhá zima, což navyšuje úhrady za vytápění. Proto je nutné počítat s finanční rezervou, pokud to ale je vůbec ještě pro domácnosti schůdné. Vždyť mnohé počítají každou korunu. Jistě by bylo krásné, kdybychom na ŽivotvČesku.cz přinesli v ekonomické oblasti, zvláště v čas sváteční, nějakou dobrou zprávu, ale ty jsou nedostatkovým zbožím.

Komplikovanost situace pro domácnosti popisuje ekonomický expert Martin Zeman. "České občany čeká komplikovaná zima. Poslední říjnová data Českého statistického úřadu mluví o meziročním růstu spotřebitelských cen zemního plynu o 6,2 procenta, cen tepla a teplé vody o 31,0 procenta a tuhých paliv o 3,9 procenta. Tento růst v čase se sice zpomaluje, ale již dnes je zřejmé, že finančně vyčerpané domácnosti čeká komplikovaná zima. Navíc nezapomínejme, že reálná mzda v České republice se snižuje již dva roky, za třetí kvartál 2023 v průměru o -0,8 procenta," předložil odborník z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze neradostný účet.

Samozřejmě se nabízí otázka, co se s tím dá dělat. Drsná realita vyúčtování za teplo může přinést šok. Kdo nemůže spořit, musí sáhnout k pomoci státu. Podle Martina Zemana je to pro řadu lidí těžké, protože může zavládnout pocit ponížení.

"Částečným řešením pro mnoho domácností v komplikované situaci mohou být sociální dávky. Dnes jsou tady tisíce domácností, které mají nárok na příspěvek na bydlení, ale bojí se nebo se hanbí – o dávky žádat. Příspěvek na bydlení sice zcela určitě nepokládám za systémové řešení problému, ale z pohledu nízkopříjmových domácností jim tyto finanční prostředky skutečně mohou pomoci mimořádnou situaci krátkodobě zvládnout," vysvětlil ekonomický expert.

Zprávy o zdražování dálkového tepla v těchto dnech přicházejí z celé republiky. Namátkou – v Plzni zdražení o 28 procent, na Pardubicku a Hradecku o 20 procent, Tábor hlásí navýšení o 10 procent, Karlovarsko 20 až 25 procent. Pokud by šlo o jediné zdražování, domácnosti by možná lépe situaci zvládaly. Ceny ale rostou u mnoha položek a od Nového roku se očekává další zvýšení u potravin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.