Reklama:

Zápřednice jedovaté: Začínají být aktivní jakmile vyleze sluníčko, říká bioložka. Prozradila rizika

Zápřednice jedovatá
Zápřednice jedovatá
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2021

Pavouk zápřednice jedovatá se rozšířil do celého Česka a pro některé jedince setkání s ním může být značně nepříjemné. Jde o pavouka, který dorůstá až do velikosti dvou a půl centimetru a dokáže prokousnout lidskou kůži. Bioložka Ivana Hradská pro ŽivotvČesku.cz prozradila, že kvůli výrazně chladnější zimě jich letos moc nebude a nehrozí přemnožení. "Letošní zima je výrazně mrazivá, což obecně teplomilným pavoukům neprospívá," řekla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Ivana Hradská.

Reklama:

"Vzhledem k tomu, že byla zima v rámci teplot taková, jaká má být, tak se domnívám, že letos by jich nemuselo být tolik vzhledem k vysokým mrazům. Byli jsme zvyklí na poměrně teplejší zimy, což hmyz obecně ovlivní, a současná zima bude mít vliv i na zápřednici jedovatou," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Ivana Hradská, která se zabývá zejména výzkumem pavouků na území Česka.

Reklama:

Tento pro některé jedince nebezpečný pavouk je mírumilovný, ale pokud se cítí v ohrožení, neváhá kousnout. Odborníci se shodují, že žádný živočich, ani zápřednice, aktuálně žijící v České republice nezpůsobí u zdravého člověka závažné komplikace nebo dokonce smrt. "Lidé by měli mít respekt, ale ne strach. Zápřednice běžně neútočí. Lidé by ale rozhodně na ní neměli sahat," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice s tím, že kousnutí může ale představovat pro již zmíněnou skupinu lidé nějaké riziko.

"Není to pavouk, který by vyhledával přítomnost člověka, naopak jde o druh s výraznou noční aktivitou. Potřebuje dlouhé trávy, na kterých si staví zámotek. Není to synantropní druh (soužití různých druhů rostlin a živočichů v blízkosti člověka - pozn. red.)," podotkla Ivana Hradská pro ŽivotvČesku.cz s tím, že při oteplení je možné pavouka spatřit.

"Začínají být aktivní jakmile vyleze sluníčko, někteří pavouci už vylezou v březnu. Záleží na počasí," dodala pro ŽivotvČesku.cz respektovaná bioložka.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: