Zaručená metoda likvidace slimáků. Není potřeba žádná chemie. Kdo si poradí se zákeřným škůdcem, řekla mluvčí zoologické zahrady

Slimák - Ilustrační snímek
Slimák – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2022

Se zlepšujícím se počasím se stále více Čechů přesouvá ze svých obydlí do zahrad, kde tráví volný čas venkovními pracemi, zábavou i odpočinkem. Jednou z nepříjemností, která trápí každého majitele zahrady, jsou slimáci. Způsobů, jak se nezvaných hostů zbavit, existuje celá řada. Pro ty, kdo nechtějí obcházet zahradu s konví chemikálií, je tu jedna zajímavá možnost - nasadit na zahradu indické běžce neboli kachny, které si na slimácích rády pochutnají. "Indičtí běžci jsou skutečně na slimáky skvělí, jen je potřeba dát pozor na pár věcí," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí ZOO Chleby Karolina Dufková.

Pokud se zahrádkář rozhodne, že chce nevítané slimáky likvidovat přírodní cestou, jednou z variant je sesbírat všechny slimáky ze zahrady ručně a vynést je dostatečně daleko za plot, nicméně ne každý na to má čas a energii, nemluvě o tom, že u velkých zahrad by to mohlo představovat problém. Existuje však varianta, kdy sběr škůdců člověk zkrátka předeleguje. Kachna »indický běžec« mileráda tuto povinnost zastane.

Tento druh kachny domácí se vyznačuje nezvykle štíhlou siluetou a charakteristickým houpavým stylem běhu. Je skvělý lovec slimáků a sama je s radostí aktivně vyhledává. "Každá kachna jí slimáky, ale kachna domácí je taková »lenivka«, obejde dva metry čtvereční a pak si sedne. Ale indický běžec celý den běhá po zahradě a hledá, co kde spolkne," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz chovatel Petr Dobrý, který má s tímto druhem drůbeže osobní zkušenost.

Co se chovu týče, je zapotřebí dodržet určitá doporučení. "Určitě platí, že chov není nijak náročný a zvládne to v podstatě každý. Běžci skutečně likvidují slimáky skvěle. Bohužel však občas mohou likvidovat také zahradu - například tím, že kolem jezírek rozšlapou bláto a zanechávají za sebou výkaly. Na opravdu okrasnou zahradu bych je tedy buď nedoporučila, nebo jim třeba plůtkem vymezila prostor, kde se smějí pohybovat. Pokud vám ale sem tam kachní bobek nevadí, tak není problém," popsala s úsměvem pro ŽivotvČesku.cz Karolina Dufková, tisková mluvčí ZOO Chleby, ve které tento druh kachen roky chovali.

"Jinak běžci celkem nic nepotřebují, jen slimáky, možnost se napást trávy a čistou vodu každý den," doplnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí nejmenší zoologické zahrady v Česku. Pro ty, kdo se neobávají hospodářských zvířat, je to tak velmi zajímavá varianta.

Chemické prostředky totiž nesou riziko, že mrtvého slimáka, přesněji řečeno plzáka španělského, který je u nás nejrozšířenější, pozře nějaký chráněný živočich či domácí mazlíček, což může způsobit fatální problémy.

Kupříkladu přípravky na bázi fosforečnanu železitého nebo metaldehydu, které se běžně prodávají, jsou sice účinné, ale kontaminují půdu. Kuchyňská sůl, kterou slimák nepřeleze, sice neškodí živočichům, způsobuje ale zasolování půdy, protože zábranu je nutné obnovit po každém prudším dešti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.