Podle zpravodajců USA chce Putin dlouhodobou válku. Ta už probíhá, rozdíl je v něčem jiném, oponuje bezpečnostní analytik Lukáš Visingr

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2022

Čekala se zásadní ruská ofenziva s výsledkem do 9. května, stejně jako se následně čekal zásadní zlom, který měl ten den oznámit Vladimir Putin (69). Nic z toho se nestalo, na Ukrajině aktuálně k žádnému zásadnímu střetu nedochází a Spojené státy dokonce přišly s informací, že se Rusko připravuje na dlouhodobý konflikt. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval bezpečnostní analytik Lukáš Visingr, podle kterého jde o nešťastnou interpretaci.

Odhodlání Západu pomáhat Ukrajině a dodávat napadené zemi zbraně postupně zeslábne. S tímto prostým faktem podle Avril Hainesové aktuálně počítá ruský prezident Vladimir Putin a uzpůsobuje mu svou strategii. Ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) to řekla na brífinku zákonodárců s tím, že současný vývoj bojů zvyšuje pravděpodobnost, že prezident Putin sáhne k drastičtějším opatřením, a to včetně zavedení stanného práva, využití kapacit průmyslové výroby nebo případné vojenské eskalace, aby uvolnil zdroje potřebné k dosažení svých cílů.

Podle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra jde ale víceméně o popis stavu, který v určitých časových úsecích vládne na Ukrajině již řadu let. "Podle mě bylo tvrzení o dlouhodobé válce nešťastně interpretováno. Co je v tu chvíli myšleno válkou? Reálně pokračuje to, co probíhá už řadu let, tedy že Vladimir Putin chce v nějaké podobě obnovit ruskou sféru vlivu. To se táhne prakticky od roku 2008 a zásahu v Gruzii, poté Krym, Donbas, teď Ukrajina…," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Možnou tezi Vladimira Putina o únavě Západu posílat na Ukrajinu zbraně přitom odmítl už dříve, kdy prohlásil, že Rusku spíše dojdou vojáci než Ukrajincům západní munice.

"Budu se opakovat, ale v současné intenzitě toho konfliktu se dá pokračovat ještě několik málo měsíců, na víc nemá nikdo kapacitu. Buď do té doby jedna strana dosáhne nějakého vítězství, nebo ten konflikt zamrzne. A ano, pak se může jakoby dlouhodobě pokračovat, ale v podstatně menší intenzitě. To se ostatně na tom Donbasu posledních osm let dělo. Občas nějaké přestřelky, dělostřelecké souboje, ale žádné velké posuny front. Na Ukrajině se válčí řadu let, rozdíl je jen v intenzitě," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

O tom ostatně před senátním výborem mluvil i šéf americké vojenské rozvědky DIA Scott Berrier. "Rusové nevyhrávají, Ukrajinci nevyhrávají a jsme tu tak trochu v patové situaci," uvedl s tím, že dosud bylo v tomto konfliktu zabito osm až deset ruských generálů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.