Zatočit s myšmi není jednoduché. Odborník popsal, kdy je nutné kvůli hlodavcům zavolat deratizátory

Myš - ilustrační snímek
Myš – ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2021

Setkávají se s nimi lidé ve městech i na vesnicích, v bytech, domech i chatách. Řeč je o myších, které dokážou nadělat pořádné škody. Když je jen jedna, problém se dá vyřešit například pastičkou, pokud se jich ale v budově usadí víc, nastávají potíže. Možností, jak se jich zbavit, moc není. "Jedy, které se nyní prodávají, mají v sobě kvůli Evropské unii tak malé množství účinné látky, že když si je člověk koupí do domu nebo někam na chalupu, tak v podstatě nebudou fungovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ladislav Štekr z firmy Green deratizace.

Myš je v poměru ke své velikosti velmi rychlé zvíře, může mít spoustu mláďat a už v historii byla považována za nepříjemného a obtížného škůdce. S jednou si v domácnosti mohou lidé poradit díky pastičce, ve větším počtu už je ale jejich likvidace o něco složitější.

"Někdo dokáže ten problém vyřešit sám, například pastí. Jedy, které se nyní prodávají, mají v sobě kvůli Evropské unii tak malé množství účinné látky, že když si je člověk koupí do domu nebo někam na chalupu, tak v podstatě nebudou fungovat. Když lidem začnou vznikat škody a nedokážou zjednat nápravu sami, musí zavolat deratizátory," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ladislav Štekr z firmy Green deratizace.

Někteří lidé myši zabíjet nechtějí a rádi by je z pasti pustili ven. Dříve se tradovalo, že myš ví, odkud byla přinesena a do domácnosti se po vypuštění vrátí. "Je to mýtus, ale když chytíte myš do pasti, tak ji zabijete. Jsou takzvané živolovné pasti, kam chytíte myš živou, ale my je nepoužíváme. Jsou zakázané v Česku, v jiných státech jsou povolené. Myš se na ně přilepí a zemře hlady a žízní, nebo se za ní zavře past, ale něco takového nechceme používat. Je to týrání zvířete. Ideální jsou pasti, kde zvíře hned zemře," vysvětlil Štekr.

Obtížnější na likvidaci než myši jsou potkani. "Chytit myš není problém, ale potkana ano - jsou to chytrá zvířata. Buď jim dáme jed, nebo past. Pokud jim položíme tunel s jedem, tak se jim bude líbit, ale než se toho dotknou, vyšlou nejslabšího jedince tlupy, který ten jed ochutná. Ostatní počkají, aby zjistili, zda to není jedovaté. Proto jsou jedy nastavené tak, že začnou fungovat až po 10 dnech. Do toho prostoru jim tunel navíc nesedí, když ho mají zmapovaný. Až když nejslabšímu jedinci nic není, tak to začnou žrát ostatní," popsal problém s inteligentními hlodavci pro ŽivotvČesku.cz muž s hojnými zkušenostmi s jejich hubením.

Leckdo si na řešení problému po vlastní ose netroufne ze strachu o mazlíčky či děti. V tom případě je odborná pomoc nutná. "Deratizace v domácnostech, kde jsou domácí mazlíčci, probíhá s jedy. Dáváme tunely, které v sobě mají drátek, na kterém je položená ta pochutina, se kterou se nedá hnout. Pokud nemáte jako mazlíčka křečka, tak se tam nic nedostane - dítě, pes ani kočka. Je to zcela bezpečné," ubezpečil odborník.

"Hlodavci se obvykle hubí chemicky, my jsme druhá firma v Česku, která to zvládá i bez toho. V místech, kde problém s nimi vzniká venku, dokážeme deratizovat dusíkem. Za takových podmínek mohou být hlodavci vyhubeni za den, ale jak říkám, nejde o vnitřní prostory, musí to být venku," dodal Ladislav Štekr z firmy Green deratizace pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.