Reklama:

Zboží začíná výrazně zdražovat. Hrozí prodlevy a nedostupnost, varuje ekonom. Poradil, co se nyní vyplatí nakoupit

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2021

Pandemie koronaviru těžce zasáhla světovou ekonomiku. Pro Čechy to bude znamenat, že v následujících měsících přinese rostoucí inflace zdražování, v některých případech velmi citelné. Zkušený ekonom Lukáš Kovanda (40) poradil, co se v současné době vyplatí nakoupit. "Výrazně zdražují tablety, meziročně je to o 20 až 25 procent, ale do Vánoc se to může dostat třeba až na 40 procent. Pak ceny porostou u dámských zimních bund, kojeneckých oblečků, tam narůstají meziročně o 20 až 25 procent. Hrozí také velké prodlevy v dodávkách z Číny. Pokud už někdo nakupuje dárky pod stromeček, určitě nedělá žádnou chybu," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Česká republika se nevyhne zdražování, které je důsledkem covidové pandemie. Ceny začínají růst už nyní a zboží může být také méně dostupné. Přesto, že je polovina září, lidé už by měli pomýšlet na nákup vánočních dárků s předstihem – a nejen jich. Výhled na zlepšení situace nebo zlevňování totiž není ani z dlouhodobého hlediska reálný. Takže v tomto případě platí staré dobré pořekadlo – čím dřív, tím líp.

"Řekl bych, že nyní se vyplatí nakupovat skoro všechno. Čeká nás citelné zdražování a hrozí také velké prodlevy v dodávkách z Číny. Pokud už někdo nakupuje dárky pod stromeček, určitě nedělá žádnou chybu, protože se nedá čekat nějaké zlevňování, právě naopak. Mohou vzniknout i problémy s tím, že zboží nebude dostupné nebo nemusí být rychle dostupné. Výrazně zdražují tablety, meziročně je to o 20 až 25 procent, ale do Vánoc se to může dostat třeba až na 40 procent. Pak ceny porostou u dámských zimních bund, kojeneckých oblečků, tam narůstají meziročně o 20 až 25 procent. Je zřejmé, že se to týká zboží napříč segmenty, jak elektroniky, oděvů a velký problém může nastat i s hračkami," uvedl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že komplikace vznikají jako důsledek pandemie, která ochromila také logistiku a lodní přepravu.

Reklama:

"Ve velkém se vozí z Číny, a tam se nedá čekat, že by se současná přepravní krize, která zuří, nějakým způsobem uklidnila. Samozřejmě celý svět se bude chtít zásobit na Vánoce, protože to je hlavní nákupní sezóna v podstatě na celém západním civilizačním okruhu. Proto se dá čekat, že bude ještě větší nápor na přístavy v Číně, ještě se dají očekávat větší prodlevy v rámci kontejnerové lodní přepravy. Už nyní je zboží nedostatek a ceny tak citelně narůstají," dodal renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: