Zdeněk Pohlreich popsal, jak vnímá současný ekonomický stav země. V nadsázce řekl, že splachujeme pitnou vodou
Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí dosáhla 41.265 korun. Meziročně se v nominálním vyjádření zvýšila o 8,6 procenta, při zohlednění inflace se ale reálné výdělky zaměstnanců naopak o 6,7 procenta snížily. Vyplývá to z údajů, které na začátku týdne zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Kupní síla průměrné mzdy se podle analytiků snížila na úroveň roku 2017. V dalších měsících očekávají zpomalení poklesu reálných mezd. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha s dotazem, zda vnímá, že by se současná data propisovala i do gastronomického odvětví. V kontextu věci zareagoval tak, že mnozí by si měli uvědomit, že vyloženě špatně stále není.
Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl v úvodním čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku o 8,9 procenta na 34.741 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo podle statistiků mzdu mezi 18.601 a 65.512 Kč, uvedl to Český statistický úřad ve své zprávě.
Zdeněk Pohlreich v rámci svého podnikání nepociťuje nic, co by mělo odrážet význam slova »krize«. "Lidi chodí stejně. Musíme si uvědomit jednu věc. Tou je, že nezaměstnanost je skoro nula. Tady se mluví s tragickými obličeji o krizi. Ale až bude opravdu blbě, tak to všichni poznáme. Když budu brát parametry velkého ekonomického průšvihu, tak zatím nic takového není. Všichni se »hamtaj« urvat ze státního jako o závod, ale krize tu pořád není," důrazně řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Pohlreich s tím, že se odmítá účastnit nálad, které jsou vytvářeny jen proto, aby se něco dělo a lidé po sobě »plivali« jedové sliny plné negativních nálad.
Legenda české gastronomie s nadsázkou přidala parametr, který z určitého úhlu pohledu může být tím, že v ČR stále ještě není špatně. "Splachujeme záchody pitnou vodou, pořád je to dobrý, nebo ne?" zamyslel se se svým typickým humorem pro ŽivotvČesku.cz.
Statistici upozorňují, že reálné mzdy po citelném poklesu v loňském roce o 8,5 procenta budou klesat i letos, ačkoli mírnějším tempem kolem dvou procent, odhadl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Růst mezd se tak podle něj vyrovná růstu cen až v závěru letošního roku a předhánět jej začne až v roce příštím.
ČSÚ rovněž zveřejnil experimentální statistiku práce na dohodu. Ukázala, že objem odměn vyplácených za práci na dohodu o pracovní činnosti i na dohodu o provedení práce v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,1 procenta.
Statistici také upozornili na to, že náklady práce v Česku jsou 12. nejnižší v Evropské unii, dosahují zhruba 400 korun na hodinu. Jsou tak na úrovni Portugalska a Estonska. Nejnižší hodinové náklady práce v EU jsou v Bulharsku, kde činí zhruba 200 korun, nejvyšší v Lucembursku, kde dosahují zhruba 1250 korun.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.