Zdražování a nezadržitelný růst inflace silně pocítí české domácnosti. Ekonom popsal, v čem se jich to dotkne

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2021

Česko se nachází v době, kdy kvůli stále rostoucí inflaci dochází k výraznému zdražování, které se snaží řešit prostřednictvím tzv. energetických šeků částečně i vláda. Podle ekonoma Lukáše Kovandy (40) půjde nahoru i nadále. "Inflace se dostane asi na pět procent, což vypovídá o tom jejím tempu, které je za třináct let skutečně rekordní, ještě bude nabírat na síle. V příštím roce by mělo dojít k jejímu zmírnění, ale ne takovému, jak se očekávalo. Česká národní banka se pokusí zasáhnout a bude zvyšovat své úrokové sazby," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle oficiálních statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v loňském roce dostala průměrná roční míra inflace na 3,2 procenta. Od roku 2005 byla nejnižší přes šesti lety, kdy dosáhla 0,3 procenta, naopak nejvyšší pak v roce 2008 – to vzrostla na 6,3 procenta. Pandemie koronaviru však zasáhla do vývoje inflace a Česko se ocitlo v období výrazného zdražování napříč všemi oblastmi. Týká se nejen zahraničního zboží, ale v reakci na jeho nedostupnost se očekává i navýšení cen ze strany českých obchodníků.

"Inflace vystoupá zhruba na pět procent, takže tempo, které je už nyní za třináct let skutečně rekordní, ještě nabere na síle. V příštím roce by však měla zmírňovat, byť asi ne tak výrazně, jak se původně čekalo ještě před pár týdny. Bude se jednat o výrazně menší zmírnění. Alespoň nějaké, ale bude to hodně dáno tzv. efektem základny meziročního srovnání, protože v loňském roce došlo na velké ponížení cen z důvodu pandemie a s ním se srovnával ten letošní. Navýšení bylo dáno jaksi opticky tím výrazným loňským snížením, ale teď by to bylo závažnější," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že letos žádné ponížení cen ekonomové nepozorovali a stejně bude inflace citelná.

"Už to nelze svádět na tu poníženou základnu meziročního srovnání. Tam už je to skutečně náběh na jakousi trvalejší inflaci, která se pak dostává do inflačních očekávání lidí. Může vzniknout nebezpečná inflační spirála, takže proti tomu se bude snažit zasáhnout a už se nyní snaží Česká národní banka tím, že bude zvyšovat své úrokové sazby. Čili očekáváme razantní nárůst úrokových sazeb, což znamená kromě jiného, že budou znatelně zdražovat hypotéky," vysvětlil finanční expert a člen Národní ekonomické rady vlády pro ŽivotvČesku.cz.

Sám přiznává, že v ekonomice bohužel platí známé pravidlo: Něco za něco. "Teď potřebujeme nutně zkrotit inflaci a aby se nám to podařilo, musíme navýšit úroky, aby nebyly tak dostupné úvěry a ekonomiku tolik »nepřehřívaly« investice z těch úvěrů. Čímž ale zdražujeme financování na hypotéky nemovitostí, což by mělo přispět k té dezinflaci neboli zmírnění inflace i třeba v oblasti nemovitostí. Pokud budou hůře dostupné hypotéky, je to sice špatná zpráva pro někoho, kdo si ji třeba bere a už mu ji nedají, když bude dražší. Ale je to zase dobrá zpráva pro někoho, kdo potřebuje byt. Hypotéky nebudou tak dostupné a nebude tak silná poptávka po nemovitostech," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.