Zelenskyj odmítl, že by Ukrajina stála za pokusem zlikvidovat Putina drony. Promluvil vojenský expert

Lukáš Visingr
Lukáš Visingr
Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (45) popřel, že by Ukrajina poslala drony na moskevský Kreml, sídlo ruského prezidenta Vladimira Putina (70). Ohledně útoku se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil vojenský expert Lukáš Visingr. Z jeho slov vyplynulo, že je vysoce nepravděpodobné, aby v současnosti došlo k mírovým jednáním.

"Bojujeme na svém území, neútočíme na Putina nebo Moskvu," řekl na tiskové konferenci v Helsinkách podle agentury Reuters. Na dotaz, proč Rusko z nočního útoku obviňuje Ukrajinu, pak Zelenskyj odpověděl, že podle něj musí Putin nějak motivovat ruské občany, protože mu v jeho agresi proti Ukrajině chybí vítězství.

Podobně se už o něco dříve vyjádřil poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Tvrzení Kremlu o útoku mohou podle Podoljaka poskytnout Rusku záminku, kterou »ospravedlní masivní údery na ukrajinská města, na civilní populaci a na infrastrukturu«.

"Ukrajinci opakovaně popírají veškeré údery na území Ruska, i když je zřejmé, že některé z nich provedli. Víme, že v Rusku jsou nějaké opoziční skupiny, které tam vedou řekněme partyzánský boj s ukrajinskou podporou. Informací je však zatím málo. Mluví se i o útoku pod falešnou vlajkou, aby Rusko mělo nějakou záminku. V tuto chvíli je vyloučeno, že by došlo k mírové dohodě," uvedl k situaci pro ŽivotvČesku.cz specialista na vojenské konflikty Lukáš Visingr.

Rusko Ukrajinu obvinilo, že se v noci na dnešek pokusila o dronový útok na kremelskou rezidenci ruského prezidenta. Putin je v pořádku a pokračuje v obvyklé práci, uvedla ruská agentura TASS. Podle agentury RIA Novosti Putin v Kremlu v době útoku nebyl a nacházel se ve své rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy.

Ukrajinský prezident dnes přijel do finských Helsinek na setkání s vysokými představiteli evropských severských zemí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.