Zemřel Juraj Jakubisko. Je neuvěřitelné, že s transplantovaným srdcem dokázal žít tak dlouho, řekl uznale zarmoucený kolega Zdeněk Troška

Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 2. 2023

Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Juraj Jakubisko. Slovenské stanici RTVS to potvrdila jeho dcera Janette Jakubisková. Jakubisko patřil k nejznámějším slovenským tvůrcům a přezdívalo se mu »Fellini východu«. Za své kariéry natočil několik desítek hraných i dokumentárních filmů. K jeho nejznámějším dílům patří Tisícročná včela, Perinbaba, Nejasná zpráva o konci světa či velkofilm Bathory. Pro ŽivotvČesku.cz obdivuhodně o slavném režisérovi promluvil kolega Zdeněk Troška (69), kterého překvapilo, že se Jakubisko dokázal dožít úctyhodného věku s transplantovaným srdcem.

"Budu na něj vzpomínat jen v dobrém, protože to byl kumštýř s velkým »K«. Obdivoval jsem jeho úžasnou výtvarnou činnost a návrhy, které si dělal k filmům, byly nádherné, a to bylo už umění. Byl obdařen neuvěřitelnou fantazií a představivostí a je neuvěřitelné, že s transplantovaným srdcem, což podstoupil v roce 2012 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny, dokázal žít tak dlouho," řekl uznale pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Troška.

Podle prohlášení dcery pro stanici RTVS Jakubisko zemřel v pátek pozdě večer v Praze, kde dlouhodobě žil. Se svým prvním celovečerním filmem Kristove roky debutoval absolvent pražské FAMU v roce 1967. Filmy Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni a Dovidenia v pekle, priatelia, plné poezie, metafor a symbolů, jimiž se vracel do rodné východoslovenské krajiny a k tamějším lidem, normalizátoři v komunistickém Československu zakázali. Jakubisko, jenž chtěl být původně výtvarníkem a kameramanem, pak mohl točit jen dokumenty. Na plátna kin se vrátil až v roce 1979 filmem Postav dom, zasaď strom, o rok později natočil slavný třídílný televizní film Nevěra po slovensky.

V 90. letech natočil snímky Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný a Nejasná zpráva o konci světa, který byl promítán na více než 60 festivalech světa a získal čtyři České lvy, poté kritikou nepříliš dobře přijaté Post coitum (s Frankem Nerem).

Zpracování legendy o čachtické paní Bathory, které se s rozpočtem asi 350 milionů korun zařadilo k nejnákladnějším filmům v ČR i ve střední Evropě, vyneslo Jakubiskovi Českého lva za nejlepší výtvarný počin, snímek se stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 2008.

Jakubisko si za pět desítek let trvající kariéru vysloužil řadu ocenění - titul nejlepší slovenský režisér 20. století či Českého lva za dlouholetý umělecký přínos kinematografii. Zajímavou stopu také zanechal ve výtvarném umění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.