Reklama:

Zemřela legenda české cyklistiky. Lidé Luboši Lomovi vybrali na pomoc miliony, zákeřná rakovina mu ale nedala šanci

Bývalý reprezentant v cyklistice Luboš Lom předčasně zemřel.
Bývalý reprezentant v cyklistice Luboš Lom předčasně zemřel.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2022

Rakovina zase ukázala svou nevlídnou tvář. O víkendu předčasně zemřel bývalý vynikající český cyklista Luboš Lom (†57). A přestože jeho jméno nepatří do společnosti našich nejslavnějších sportovců konce dvacátého století, smrt legendy české cyklistiky stojí za vyprávění. Příběh muže s bojovným srdcem připomněl pro ŽivotvČesku.cz novinář Lubomír Severin. „Každý, kdo ho znal, považoval za morální povinnost mu pomoct,“ vypráví.

Reklama:

Talentovaný cyklista Luboš Lom patřil do výpravy československých sportovců, kteří na olympijských hrách v Soulu 1988 šířili slávu malé země ze srdce Evropy. V Jižní Koreji získal svoji první olympijskou medaili pozdější světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný (55) a stejný kov si z ženské čtyřhry odvezla také tenisová legenda Jana Novotná (†49).

Slavnou vítězku Wimbledonu s cyklistickým univerzálem nespojuje jen čtyřiatřicet let stará účast na soutěžích pod olympijskými kruhy, ale také diagnostikovaná rakovina, která jim oběma bohužel předčasně ukončila život… Jana Novotná podlehla rakovině vaječníku v roce 2017, Luboš Lom vinou rakoviny kostní dřeně naposledy vydechl minulou sobotu. A záhy se dá pochopit, proč se trojnásobný účastník Giro d'Italia a dvojnásobný jezdec na španělské Vueltě, kterou jel v roce 1993 dokonce jako první Čech, tolik neproslavil.

Reklama:

"Jestli se někdo z cyklistů vymykal svým stylem závodění, byl to právě Luboš. Sám popisoval, jak se na konci osmdesátých let a začátku devadesátých v cyklistických stájích rozšířilo EPO (zakázaná dopingová látka, pozn. red.) a další přípravky na zvýšení výkonnosti. Některé tehdejší výsledky cyklistů byly opravdu z pohledu tréninkového procesu těžko vysvětlitelné… Ale Luboš vše odmítal, brzy v profesionální cyklistice skončil a začal se věnovat obchodu," vzpomínal pro ŽivotvČesku.cz šéfredaktor časopisu Elektrokola Lubomír Severin.

"On nebyl ten typ, co by se někde sebeprezentoval, byl skromný a tohle mu bylo cizí. Z Itálie, kde dlouho působil, nasál tamní styl života. Každého doma pohostil krevetami a rozdával rady ohledně kávy a vína," popsal Lubomír Severin, který byl osobně přítomen asi nejslavnějšímu počinu, který Luboš Lom ve své závodní kariéře zvládl. V roce 1994 se na slavné jednodenní klasice Paříž – Roubaix utrhl do sólového úniku, v němž vydržel přes tři hodiny, ujel osamocen 130 km a pelotonu nadělil až 17 minut náskok. Kvůli křečím, chladu a únavě ale nakonec zastavil a vzdal. "Tehdy jsme se pak s Lubošem smáli až legrační situaci, kdy komentátor nechápal, co se děje, a myslel si, že má defekt. Asi byl laik a nerozeznal, že do toho Luboš, jak se říká, „prásknul“, a i kvůli šílenému počasí to nevyšlo…" vzpomíná Severin.

Závod ani etapové vítězství nezapsal, a tak zapadl do stínu slavnějších kolegů. "Že se mu média nevěnovala, vyplývá z výsledků tehdejších reprezentantů. Ján Svorada byl počtem vítězství mnohem slavnější, Pavel Padrnos zase dělal domestika Lanci Armstrongovi. Luboš asi nejvíc litoval druhého místa z roku 1993 v závodě kolem Sicílie, kde udělal chybu, která ho stála vítězství. Možná by mu to prodloužilo profesionální kariéru," popsal Lubomír Severin.

Rakovinu kostní dřeně bývalému cyklistovi objevili v roce 2013. Při této diagnóze prý pacienti mívají šest let života. Luboš Lom ale projevil své bojovné srdce, dlouho vzdoroval, a dokonce se vrátil i do pracovního života. Jenže v roce 2018 se nemoc ozvala znovu a ještě silněji. "Když se rodina dozvěděla, že mu u nás nabízejí už jen paliativní péči, našli lékaře v Německu a uspořádali veřejnou sbírku. Lidé posílali tisícovku i padesát tisíc. Co vím, vybralo se asi 2,5 milionu korun, tak obrovskou odezvu to vyvolalo. Kdo Luboše znal, považoval za morální povinnost mu pomoct."

To vše už je bohužel minulost. A jak to někdy bývá, o člověku se víc mluví až po smrti… "Luboš prostě svoji profesionální kariéru uzavřel a cyklistiku nepoužíval k tomu, aby si otevřel nějaké dveře. Když přitom zmíníte jeho jméno v Itálii, je tam dodnes nezapomenutelný a svým způsobem je legendou české cyklistiky," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Severin.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: