Jsme ve válce, konec srandy: Legendární Dominik Hašek posílá drsný vzkaz šéfovi NHL, chce vyhodit všechny Rusy. Znovu zmínil i Ovečkina

Dominik Hašek
Dominik Hašek
Foto: Jiří Benák / iDNES.cz / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 28. 2. 2022

Je to už téměř čtvrt století, co se v ulicích provolávalo: "Hašek na Hrad!". Krátce po vítězství hokejistů v olympijském turnaji v Naganu byl brankář Dominik Hašek (57) bez nadsázky národním hrdinou. I po letošní olympiádě o sobě dal Dominátor hlasitě vědět. K jeho prohlášením, která jsou hodná představitele státu, ho vede ruská agrese vůči Ukrajině. A Hašek by byl neméně tvrdý. "Jsme ve válce, teď už není čas žertovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Osobnosti z celého světa se postupně vyjadřují k napadení Ukrajiny ze strany Ruska. Svůj názor připojil i jeden z nejlepších hokejových brankářů všech dob Dominik Hašek: "NHL musí okamžitě pozastavit smlouvy všem ruským hráčům! Každý sportovec reprezentuje nejen sebe a svůj klub, ale i svoji zemi a její hodnoty a činy. To je fakt. Pokud tak NHL neučiní, má nepřímou spoluodpovědnost za mrtvé na Ukrajině," napsal o víkendu dvojnásobný vítěz Stanley Cupu na Twitter.

Pro ŽivotvČesku.cz svůj názor doplnil. Myslí toto odvážné prohlášení vážně? "Samozřejmě! V této době není čas žertovat. Jsme ve válce. Ne sice přímo, ale ve válce je země, která sousedí se Slovenskem. Pro USA je Ukrajina nesmírně vzdálená, necítí to stejně jako my, když máme válku za dveřmi… Ale Spojené státy jsou naši spojenci v NATO, a proto by měly také reagovat. Chystám se psát komisaři NHL Gary Bettmanovi. A jestli nechceme mít za pár let ruské tanky na našem území, tyto opatření jsou potřeba udělat," prohlašuje razantně.

Je vůbec technicky možné, aby z NHL mávnutím proutku zmizelo 45 hráčů a 8 brankářů, kteří do letošního ročníku nejslavnější hokejové ligy světa nastoupili? "Asi to není jen tak možné z právního hlediska, dotčení hráči by mohli vedení soutěže žalovat. Právě proto to musí řešit vedení NHL s tamními vládami USA a Kanady. NHL to nemůže rozhodnout sama, ale musíme v této chvíli spolupracovat. Právě na to tlačím a chci to v dopise vysvětlit i Bettmanovi," řekl Dominik Hašek pro ŽivotvČesku.cz.

V praxi by to znamenalo, že by NHL přišla například o současného nejlepšího brankáře podle průměru obdržených branek Igora Šesťorkina. V nejlepší desítce kanadského bodování je zase na osmém místě Kirill Kaprizov a hned za ním Alexandr Ovečkin, kterému chybí pouze čtyři branky k dorovnání Jaromíra Jágra na pozici nejlepšího evropského střelce v historii NHL. Právě Ovečkina, který dlouhodobě hlasitě podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina, si vzal Hašek do úst osobně. "Nejen, že je to alibista a posera, ale také lhář. Každý dospělý člověk v Evropě dobře ví, že Putin je šílený zabiják a že Rusko vede útočnou válku proti svobodné zemi a jejím lidem," napsal drsně na Twitter.

Pro ŽivotvČesku.cz odmítl, že by byl tento komentář přehnaný. "Tak pozor, nebyl jsem vůči Ovečkinovi vůbec drsný. Je to realita a takhle je potřeba se zachovat. Alex je fantastický hráč, ale současně je podporovatelem Putina a proti tomu je potřeba zakročit. Ještě jednou to zmíním. Musíme si opravdu uvědomit, že každý hokejista, každý sportovec má neskutečný vliv a dosah na lidi, kteří se s nimi ztotožňují. Hráči v NHL jsou vzory pro sta tisíce, možná miliony lidí po celém světě, proto je potřeba na začátku války učinit komplexní rozhodnutí. Je mi líto kluků z NHL, kteří proti Putinovi vystupovali, ale v tuto chvíli to musíme vzít plošně, nemůžeme nic zanedbat. Vraťme se pak k těm hráčům po pár týdnech a měsících a řešme jméno po jménu," navrhuje Dominik Hašek.

Sám si uvědomuje, že jeho hlas (jako legendy světového hokeje) má stále váhu. "Ano, vím to. Proto to řeším. Vím, že v Americe se o tom tweetu také píše. Dnes mi budou volat nějací novináři z USA. Nechceme válku a musíme tím směrem poslat jasný vzkaz," dodal Dominik Hašek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že také navrhuje, aby bylo všem ruským sportovcům zakázáno soutěžit v ČR.

Odezva ze strany Ruska na sebe nenechala dlouho čekat. "Velký Dominátor se svými výzvami proměnil v obyčejného fašistu. V jeho očích jsou naši kluci, kteří hrají v severoamerické lize po mnoho let, zřejmě také vinni za současnou situaci na Ukrajině. Ale je velmi obtížné najít jakoukoli jinou vinu, s výjimkou skutečnosti, že jsou to Rusové," napsal deník Sovětskij sport.

Dopad bude mít ruská agrese s největší pravděpodobností i na blížící se mistrovství světa v Tampere a Helsinkách. Prezident finské hokejové asociace Harri Nummela totiž prohlásil, že účast Ruska není možná. "Požadujeme úplné vyloučení Ruska a Běloruska z mezinárodních hokejových aktivit a nebudeme hrát proti národním týmům těchto zemí," prohlásil Nummela s tím, že tom již mluvil s prezidentem Mezinárodní hokejové federace Lucem Tardifem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.