Zlaté květiny a okrasné věnce. Takhle vypadá v čase Dušiček hrob kmotra Františka Mrázka. O nájemném vrahovi promluvil Josef Klíma

Autor: ŽivotvČesku | František Mrázek, hrob
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 10. 2021

Z obyčejného muže, který se vyučil jako lakýrník, se stal jednou z nejvýraznějších tváří českého podsvětí. Kontroverzní podnikatel František Mrázek (†47) měl kontakty nejen mezi politiky, ale dokázal tahat za nitky také v řadách policie. Ale právě jeho styl života se mu stal nakonec osudným, když zemřel rukou nájemného vraha, který ho v lednu 2006 zastřelil. O dušičkovém víkendu je jeho udržovaným místem plným zdobených věnců a zlatých květin.

Nejdřív menší obchody, později velmi výdělečné podvody s realitami, kdy si František Mrázek přišel na slušné finanční částky. Jeho majetek byl odhadován na miliardy korun. Dokázal si získat kontakty, díky nimž se dostal nejen do světa výdělečného byznysu, ale hlavně mocných osob. Ze strany policie na něj padlo podezření kvůli několika nájemným vraždám, se kterými byl spojován. Ale pohyboval se na tenkém ledě a nebylo překvapením, že se sám stal terčem nájemným zabijáků.

Jediný výstřel přímo do srdce ze zbraně objednaného vraha, který si na něj počkal 25. ledna 2006 před sídlem jeho společnosti v pražské Durychově ulici, se mu stal osudným a zranění na místě podlehl. Jeho pohřeb se konal v pražských Strašnicích a v zástupu smutečních hostů nechyběli nejvlivnější osobnosti politické scény, podnikatelé a další významná a obávaná jména jako Tomáš Pitr (50), Jaroslav Starka (65) nebo nepsaný král podsvětí Vlastimil Spěvák.

Podle vyjádření Jana Kubiceho (68), bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), byly hlavním důvodem smrti Františka Mrázka neshody a rozpory kvůli ústecké firmě Setuza.

"Ten střelec musel v desetistupňovém mrazu ležet nejméně hodinu a nezanechal po sobě žádné biologické stopy, takže tam ležel někde na celtě. A musel se udržet ve stavu, že se netřásl, což je obtížné. Musel mít pevnou ruku, i přesto, že tam tak dlouho v mraze čekal. On (František Mrázek, pozn. red.) byl v devadesátkách největší hráč, na rozdíl od drsných mafiánů to hrál přes vlivové věci, měl ten archiv, který je dle mého soudu už bezcenný, protože drtivá většina z těch lidí je mrtvá, nebo jsou pryč. Myslím si, že archiv je u někoho schovaný," popsal pro ŽivotvČesku.cz novinář a spisovatel Josef Klíma (70), jaký byl vliv českého kmotra a jeho dobře naplánovanou vraždu.

Dnes je jeho hrob ozdobený soškami andělíčků, kovovými srdíčky, věnečky s nápisem »Vzpomínáme« a nechybí ani zlaté květiny. V devadesátých letech se Františku Mrázkovi podařilo dostat k moci a stal se vlivným mužem českého podsvětí. Místem jeho posledního odpočinku je hřbitov v Českém Brodě, kde také českobrodské nemocnici věnoval téměř čtvrt milionu korun. Hrob známého gangstera zůstává po léta opečovávaný a je znát, že neupadl v zapomnění. Jeho manželkou byla Ivana Mrázková, která vychovala jejich nyní už dospělého syna Michala.

Hrob Františka Mrázka
Hrob Františka Mrázka
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.