Zpráva z první linie. Chování řidičů při přejíždění okresů nás překvapilo, říkají muži zákona

Policejní kontrola na hranici okresu
Policejní kontrola na hranici okresu
Foto: ŽivotvČesku.cz

V ulicích a na silnicích operuje 30 tisíc pracovníků bezpečnostních složek, kteří kontrolují, jak občané dodržují vládní nařízení při boji s koronavirem. Redakce ŽivotvČesku.cz vyzpovídala policejní hlídku, která kontroluje řidiče, zda mají povolení opustit okres. "Řidiči jsou ukáznění a spolupracují," uvedla policistka pro ŽivotvČesku.cz.

Od 1. března policie ve spolupráci s armádou a celní správou hlídá, zda občané České republiky dodržují omezení pohybu, které vyhlásila vláda. Od pondělí také platí zákaz cestování do jiného okresu, pokud k tomu občan nemá zákonem uznanou výjimku. Zákon povoluje opustit hranice okresu, pokud jedete do práce, na úřad, za lékařem, pečovat o dítě či o osobu z rodiny.

Ve středu dopoledne redaktor webu ŽivotvČesku.cz hovořil s hlídkou, která střeží silnici číslo 18 v místě, kde hraničí Benešovský a Příbramský okres. Podle rychlého a profesionálního jednání bylo vidět, že policisté nechtějí dělat problémy lidem, kteří mají potvrzení či formulář, který umožňuje přejezd mezi okresy.

Epidemická situace se neustále zhoršuje a vláda jako jedno z bezpečnostních opatření zavedla povinnost nošení respirátorů minimálně třídy FFP2 ve veřejné hromadné dopravě nebo obchodech. Problém vyvstal především kvůli finanční stránce, kdy si každý musí hradit ochranné pomůcky z vlastní kapsy. Pro některé občany je cena respirátorů příliš vysoká a zkrátka na jejich neustálé nakupování nemají peníze. Ministerstvo práce a sociálních věcí však v tomto ohledu nabídlo mimořádnou okamžitou pomoc.

"Od rána jsme všechna vozidla nechali projet. Překvapilo nás, jak jsou lidé slušní a jak spolupracují. Je vidět, že respektují a chápou, proč tu stojíme. Nemohu poskytovat detailní informace o naší práci. Mohu říct, že měníme stanoviště a kontrolujeme vozidla namátkově. Když vidíme, že jede například nákladní vůz se stavebním materiálem, tak už dopředu odhadujeme, že dotyčný řidič je asi v práci a okres projet může. Řidiči, které jsme dnes kontrolovali, tak měli řádně vyplněné formuláře umožňující průjezd," uvedla pro ŽivotvČesku.cz zasahující policistka s tím, že detailní rozbor čestných prohlášení, zda lidé nešvindlují, je poměrně složitý.

Je otázkou, zda zákaz pohybu mezi okresy a další nařízení skončí po třech týdnech, jak bylo původně plánováno. Například ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) již připustil, že situace se za tři týdny nemusí zlepšit.

Tragická událost zasáhla kapitána HC Oceláři Třinec Petra Vránu (35), jehož manželka(†35) utonula, když chtěla sama zachránit život psovi.

Počet osob s nemocí covid-19 atakuje v České republice rekordní hodnoty. Z dat ministerstva zdravotnictví plyne, že v pondělí bylo v nemocnicích 8234 osob s covidem-19, což je nejvíce od začátku epidemie.

Pokud se situace po třech týdnech nezlepší, tak vláda zřejmě bude rozhodovat o tom, zda zákaz pohybu prodlouží a zda dojde k výraznějšímu omezení průmyslu.

Zákaz cestování mezi okresy platí v České republice už čtvrtý týden. Pohyb lidí a dodržová...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.