ŽvČ: Dobrá zpráva pro Čechy: Ceny zeleniny a masa mohou zlevnit. Tesco dlouhodobě snížilo ceny u 600 výrobků kvůli krizi, řekl odborník

Tesco drží dlouhodobě příznivé ceny.
Tesco drží dlouhodobě příznivé ceny.
Foto: iTesco.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2020

V době, kdy má mnoho lidí kvůli dopadům epidemie koronaviru hlouběji do peněženky, zažíváme další nepříjemné překvapení při placení nákupu potravin v obchodech. V posledních týdnech výrazně zdražily ovoce a zelenina, ale i mouka, cukr, uzeniny, vepřové. Teď se ale blýská na lepší časy. Právě ceny zeleniny a ovoce a masa mohou být pro lidi opět příznivější. Zejména z důvodu rozvolnění vládních opatření.

Trend z předchozích měsíců se pomalu zastavuje. Zelenina v dubnu v Česku v průměru podle statistiků meziročně zdražila o téměř 12 procent, ovoce takřka o čtvrtinu, cena jablek proti loňsku poskočila dokonce o 40 procent na více než 36 korun za kilo. Teď by ceny mohly opět začít klesat. Redakce Život v Česku se zeptala na vývoj cen v největším českém řetězci Tesco, odkud zní dobré zprávy.

"V případě zeleniny jak nastupuje lokální produkce, tak to může cenu vrátit do běžných hodnot. Hodně záleží na počasí, jaké bude. Teď byl poměrně, když uvedu příkladem, cenově vysoko květák, ale probíhá sklizeň českého květáku a nastupuje česká produkce, a to by mohlo ceny obrátit. Naproti tomu jde v neprospěch cen inflace," řekl pro Život v Česku tiskový mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček.

Podle něj byl doposud kvůli vládním restrikcím problém v oblasti pracovní síly. "Teď po rozvolnění to už nebude takový problém, týká-li se pracovní síly tím, jak se začínají otevírat hranice. Ale řada farmářů v době omezení neměla pracovní sílu na sklizeň, což se vždy může promítnout do ceny," podotkl Koukolíček s tím, že výši cen může stále řada faktorů ovlivňovat.

Tím může být třeba zvýšená poptávka po jednotlivém sortimentu od tuzemského prodejce, který ale může v závislosti na ceně poptávky exportovat zboží do zahraničí. "To jeden z faktorů, který se logicky na ceně může promítnout," zdůraznil Václav Koukolíček s tím, že u českých výrobců je cena na začátku sezony vyšší, ale postupně ceny klesají.

Ceny za maso v dobré kondici

"Zprvu ceny masa stoupaly, ale postupně se snižovaly z toho důvodu, že nebyl odběr ze strany restaurací. Teď se ale z rozvolněním vše patrně mírně změní. Nejen kvůli tomu, že většina Čechů bude zřejmě trávit čas dovolených v tuzemsku, což může mít vliv na spotřebu a mohou se u cen objevit lehké výkyvy," odhaduje mluvčí.

"Ale my jako Tesco máme dlouhodobé kontrakty, které máme zasmluvněné, což dodává cenám masa stabilitu. Může ale do cen opět vstupovat řada faktorů. Ale konkrétně Tesco pro zákazníky snížilo ceny zhruba u 600 výrobků, které by měly být cenově nejnižší na trhu, a to z důvodu skutečnosti, že se může na příjmech domácností projevit koronakrize," dodal Koukolíček.

Je evidentní, že největší český řetězec má pro Čechy dobré zprávy. Další dobrou zprávou pro zákazníky a jejich peněženky je v oblasti masa skutečnost, že podle dalších expertů by mělo vepřové maso zlevňovat. Čína totiž v poslední době přestala vepřové dovážet, takže se začínají hromadit zásoby. Totéž platí i pro mléko, což může přinést zlevnění i u mléčných výrobků. Již nyní je v Česku proti minulému roku levnější máslo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.