1 036 798 cizinců v ČR, uvedlo vnitro: Potřebujeme je, ale ne všechny, říká sociolog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 8. 2023

Komentář: V Česku bylo k poslednímu červnu letošního roku 1 036 798 cizinců. Oprávnění k trvalému pobytu mělo 342 186 lidí, k přechodnému pobytu 344 398 a 350 214 lidí v Česku pobývalo na základě dočasné ochrany, na kterou mají nárok lidé, kteří z Ukrajiny uprchli před ruskou agresí. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně otázky, zda ČR potřebuje tolik lidských zdrojů ze zahraničí, odpověděl sociolog Vojtěch Bednář. Z jeho odpovědi vyplynulo, že ano, ale vše má své mantinely.

Informace vyplývají ze čtvrtletní zprávy o migraci, kterou na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo vnitra. Více než polovina cizinců s povolením k pobytu či s dočasnou ochranou pocházela z Ukrajiny, ke konci června jich bylo 551 113. Následovalo Slovensko s 118 130 lidmi a Vietnam s 67 047 lidmi. Rusů bylo v Česku na konci pololetí 42 505.

"Umím se podívat z pohledu sociologie práce a pravda je, že bychom ty cizince potřebovali. Samozřejmě ne všechny, ale ty, kteří jsou jednak kvalifikovaní, jednak ochotní a připravení pracovat a samozřejmě nepředstavují problém z pohledu bezpečnosti - v tomto ohledu mimochodem vycházejí překvapivě dobře právě uprchlíci z Ukrajiny. Firmy shánějí a potřebují zaměstnance a kromě toho naše populace stárne. Na druhé straně by se stát měl postarat o to, aby cizinci, kteří sem přicházejí, byli adaptováni a přizpůsobili se našim podmínkám i zvykům chování. To je totiž, jak se ukazuje, nesmírně důležité nejenom pro zapojení do života společnosti, ale i pro tu práci," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Bednář.

Při tranzitní migraci zadržela policie během prvních šesti měsíců letošního roku 799 lidí, meziročně o 106 méně. Nejčastěji to byli Syřané, Turci a Afghánci. Na vnější schengenské hranici, tedy na mezinárodních letištích, policisté zachytili 201 lidí. Při nelegálním pobytu v letošním roce policie zajistila 5217 cizinců, o 775 více než za stejné období loňského roku.

O mezinárodní ochranu za první pololetí požádalo podle vnitra 708 lidí, nejčastěji, a to v 78 případech, šlo o Turky, následovali občané Uzbekistánu (74), Vietnamu (74), Ukrajiny (73), Moldavska (66) a Ruska (64).

Počet cizinců pobývajících na území Česka v loňském roce poprvé překročil hranici jednoho milionu lidí, a to v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Úřady k poslednímu prosinci evidovaly 1 116 154 cizinců. ČR se tak loni v přepočtu na počet obyvatel stala nejvýznamnějším příjemcem ukrajinských uprchlíků v EU.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.