11 obětí, 11. patro a nejstarší z dětí Melinka (†11). Děsivá symbolika, které si začínají všímat lidé

V 11. patře bohumínského paneláku zemřelo 11 lidí.
V 11. patře bohumínského paneláku zemřelo 11 lidí.
Foto: Archiv / Profiemedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2020

Při tragickém sobotním požáru v Bohumíně zemřelo 11 lidí. Lidé si začínají všímat podivné symboliky »jedenáctek«, která zůstala po útoku žháře Zdeňka K. (54). Při tragédii, která se stala v 11. patře panelového domu v bohumínském panelovém domě, přišla o život Melinka (†11) - dcera Lukáše a Lucie a nejstarší z dětí na oslavě.

Soubor jedenáctek je nejspíš dílem smutné náhody. Ale lidé, kteří se nedokážou smířit s jednáním zákeřného žháře, vidí v jedenáctkách možnou symboliku.

Během tragédie, kdy Zdeněk K. polil dveře hořlavinou a zapálil je, vyhaslo celkem jedenáct životů. Šest lidí zemřelo uvnitř bytu, dalších pět zahynulo skokem z okna a balkónu z 11. patra panelového domu. Mezi nimi byla i Nikola, která byla v 8. měsíci těhotenství.

Přitom nic nenasvědčovalo tomu, že se narozeninová oslava změní v hotové peklo. Na místo sice přijely jednotky hasičů ve velmi rychlém čase, ale lidem, které uvěznily plameny, už nemohli pomoct. Oheň se kvůli hořlavině šířil extrémně rychle, šlo o vteřiny.

Krátce po tragédii začali lidé hledat své blízké. Někteří k tomu využili sociální sítě. Stejně jako zdrcená Dagmar, která pátrala po Lukášovi B. a jeho rodině. "Prosím Vás byl někdo včera v kontaktu s Lukašem B. a jeho rodinou? Je to moc důležité, dejte mi vědět, byl v Bohumíně na té oslavě, co tam hořelo," uvedla Dagmar, která měla strach o své blízké.

Brzy se dozvěděla, co nikdo nechce slyšet. Nikdo z mladé rodiny nepřežil šílený útok žháře. Na svém Facebooku se s nimi rozloučila. "Děkujeme všem co jste znali Lukáše, Lucku a Melinku, ale žel bohu už nejsou mezi náma, vzpomínejte na ně v dobrem," napsala Dagmar, které se bude bolest v srdci hojit velmi pomalu. Přišla o lidi, které měla ráda, o své nejbližší...

Společně s Dagmar prožívají bolestivou ztrátu další lidé. Budou jich desítky.

Hrozí mu doživotí

V úterý policisté k soudu přivedli žháře Zdeňka K. v přilbě a neprůstřelné vestě. Ruce měl obvázané, sám se při útoku poranil. Muž se k činu po zadržení přiznal. Policistům po svém zatčení uvedl, že chtěl spáchat sebevraždu motorovým vozidlem. Soud ho z důvodu, že by mohl páchat další násilné trestné činy, poslal do vazby. Hrozí mu doživotní trest.

Nezvládnutá reakce na odmítnutí

Motivem jeho útoku byla msta kvůli špatným rodinným sporům. Podle námi osloveného psychologa Jeronýma Klimeše mohlo jít nejspíše o nezvládnutou reakci na sociální odmítnutí, což by neměla být diagnoza. Tu psycholog spíše vidí v alkoholu, který v době, kdy svůj čin spáchal, byl pod vlivem návykové látky. Těžko se to z kusých informací, které máme, posuzuje. Může tam být řada věcí, které nevíme, podle toho, co víme, šlo ale o nezvládnutou reakci na sociální odmítnutí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Klimeš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.