9. květen má být zlomový den. Generál Andor Šándor řekl, jak Vladimir Putin změnil strategii. Už nejde jen o speciální vojenskou operaci

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2022

Rusko přehodnotilo svoji vojenskou strategii na Ukrajině a soustředí se na ovládnutí východu země včetně oblasti Donbasu do začátku května, uvedla to začátkem dubna stanice CNN s odvoláním na nejmenované americké činitele obeznámené s informacemi amerických tajných služeb. Právě 9. května se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (64) nejde o den, který by v současné válce měl něco změnit, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Ruským vojenským silám se na Ukrajině zatím nedaří podle plánu. Rusko zahájilo invazi 24. února, po více než měsíci nedokázalo dobýt Kyjev, po dvou měsících svádí boje na Donbasu.

Nejčastěji se skloňuje termín pro jakékoliv vítězství na Ukrajině k 9. květnu, což je datum, které zaujímá v ruském kalendáři prominentní místo. V tento den si Rusko připomíná porážku nacistického Německa v 2. světové válce a na moskevském Rudém náměstí pořádá rozsáhlou vojenskou přehlídku a ukázku armádní techniky.

"Od samého začátku neinklinuji k datu 9. května. Pokud Rusové se poučili z průběhu 60 dnů, tak vědí dobře, že jim úvod invaze nevyšel časově. Znovu si dát nějaký termín... pro Rusko by k 9. květnu bylo asi ideální zajetí příslušníků pluku Azov (samostatné oddělení speciálních operací Ukrajinské národní gardy s hlavní základnou v Mariupolu u Azovského moře). To Putin řekl, že jsou váleční zločinci a že musí být potrestáni. To si myslím, že by byla dostatečná satisfakce. Nezapomeňte, že ruský narativ byl denacifikovat, tedy bojovat s nacisty. A když bude Putin schopen přivést příslušníky praporu Azov a tam je postavit před soud, myslím si, že to je dostatečně propagandistický tah," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz zkušený bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor svůj pohled na datum, které v mnohých vyvolává mrazení.

Není ani zdaleka jisté, že ofenziva ruské armády na východě Ukrajiny bude úspěšná a že se Rusku podaří Donbas dobýt, protože ukrajinské síly mají poměrně silnou pozici a podporu Západu v podobě dodávek zbraní.

"Na Donbase si nemyslím, že by Rusko ztratilo tolik území, že by to mohl kdokoliv považovat za neúspěch. Jiným slovy to, co ovládá Vladimir Putin na Donbase, je dostatečné k tomu, aby to prodal. Ale hlavně nezapomeňme, byť Rusové prohráli, a já toho nelituji, informační válku na Ukrajině, tak velmi dobře pro své obecenstvo říkají, že už to není válka s Ukrajinou či »speciální vojenská operace«, ale válka s Američany i s NATO, a na to oni získávají podporu doma," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf vojenské zpravodajské služby.

V rozhovoru se stanicí Sky News uvedl náměstek britského ministerstva obrany James Heappey, že Rusko má silně komplikovanou situaci. "To, co vidíme na Donbase, je zcela jiný typ konfliktu, než byly boje kolem Kyjeva. Tentokrát je to střet stran, jejichž síly jsou mnohem vyrovnanější, kde mají Ukrajinci výhodu obranných pozic, které si připravili během uplynulých osmi let, a pro Rusy bude velmi obtížné přes ně proniknout," řekl.

Podle něj navíc postup ruské armády narušuje politické vměšování. "Teď to jasně vidíme, když Moskva tlačí na armádu, aby se prokázala nějakým jednoznačným úspěchem před 9. květnem, aby si mohl (ruský prezident Vladimir) Putin užít přehlídku na Rudém náměstí, i když vojensky to nemá žádný smysl," dodal náměstek James Heappey.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.