Nebezpečný hmyz se s oteplováním množí v Česku. Přehled, o jaké druhy se jedná
Se sílícím oteplováním v Evropě dochází k migraci různého hmyzu, bohužel i toho nebezpečného. Ať už jde o tropické druhy komárů, kteří mohou způsobit lokální epidemie, tak v poslední době i některého hmyzu jako je majka fialová.
Exotičtí komáři mohou představovat problém, který potrápí i Česko. Přenášejí choroby jako horečka dengue, nemoc chikungunya, při které krvácí nos i dásně, a virus zika. Komára egyptského a tygrovaného u nás hygienici znají už několik let. A v určitých obdobích se na našem území objeví.
Problém může podobný hmyz představovat zejména pro starší ročníky. V posledních letech se po celém Česku hojně rozšiřuje i majka fialová.
Majka fialová - V nebezpečí, například při dotyku, vylučuje nažloutlou olejovitou tekutinu – hemolymfu – obsahující mizivé množství prudce jedovatého terpenu kantaridinu. Ten je pro člověka smrtelný již v dávce 30 mg v čistém stavu, avšak dávka, kterou vypustí majka je pro dospělého člověka při styku s pokožkou neškodná.
Zápřednice jedovatá - Většina pavouků na území Česka je jedovatá, ovšem kvůli malým rozměrům drápků svých chelicer nedokážou prokousnout lidskou kůži. Zápřednice jedovatá je díky svým větším rozměrům schopná kůži probodnout. Následky kousnutí většinou do 24 hodin odezní. Předpokládá se, že kousnutí pro dospělého člověka nepředstavuje vážnou hrozbu. Na kousnutí pavoukem v Česku dosud nikdo nezemřel.
Stepník moravský - Jed stepníků má podobné složení jako jed některých jedovatých hadů (obsahuje enzymy fosfolipázy). Jedná se o neurotoxin ovlivňující fyziologii celého organismu. Kousnutí menších druhů středoevropských stepníků způsobuje u zdravého člověka horečnatý stav doprovázený silným zrychlením tepu, tlakem v hlavě a zrudnutím obličeje. Ten po přibližně dvou hodinách končí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.