Reklama:

Bývalý elitní policista Robert Šlachta: Rozbor případu Terezy H., proč jí na svobodě může jít o život

Předseda a lídr hnutí Přísaha Robert Šlachta
Předseda a lídr hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2021

Sobota 20. listopadu znamenala pro Češku Terezu H. jeden z nejšťastnějších dnů v jejím životě. Byla propuštěna z pákistánské věznice Kot Lakhpat, kde si odpykávala téměř devítiletý trest za pašování tvrdých drog. Před návratem do Česka však panují obavy o její bezpečí kvůli údajné výpovědi proti drogové mafii. "Jestliže se schovává, protože proti ní vypovídala, tak v tom případě musela něco udělat nebo vědět. Musela pak svědčit a být v hierarchii nějak zapletená," zhodnotil případ bývalý elitní policista Robert Šlachta (50) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

V lednu 2018 skončila rodačka z Uherského Hradiště v poutech pákistánské policie, když u ní kontrola na letišti odhalila zásilku bezmála devíti kilogramů heroinu. Verdikt soudu pro ni znamenal trest odnětí svobody na 8 let a 8 měsíců v nechvalně známé láhaurské věznici Kot Lakhpat. Po nekonečných snahách o to dostat se k odvolacímu soudu, se jí nakonec podařilo uspět a znovu si získat svobodu.

Reklama:

Její případ je i nadále mediálně hodně sledovaný. V současné době se má před odletem do ČR skrývat před drogovou mafií z důvodu potenciálního nebezpečí - s ohledem na její výpověď u soudu. V sobotu pro CNN Prima News uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (42), že Tereza H. se nachází na bezpečném místě.

Kauzu Češky zhodnotil díky svým letitým zkušenostem bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, který zastával letech 1995 až 2007 také post vedoucího brněnské expozitury Národní protidrogové centrály a několik let před odchodem do civilu pracoval i na celní správě.

"Vzal bych to ze dvou úhlů pohledu. V první řadě samotný důvod, proč byla omilostněna. Bylo to kvůli procesním vadám a postupu tamních celních orgánů, což je v celém případu velmi důležité. Když sleduju vyjádření některých politiků jako například pana Zdechovského, který tvrdí, že je někde schovaná a jde o pomstu mafie v porovnání s tím, jak ona trvá na své nevině… Proč by jí někdo něco dělal, když se ničeho nedopustila? Jestliže se schovává, protože vypovídala proti drogové mafii, tak v tom případě musela něco udělat nebo vědět," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud by se mluvilo o nějakém ohrožení, tak v Pákistánu jsou oproti České republice naprosto rozdílné podmínky.

"Za celou mou kariéru jsme měli hodně takzvaných spolupracujících obviněných, tedy osob, které byly v pořadí v té organizované skupině a mohly vypovídat proti organizátorům. Byl to jeden z nejlepších institutů, který nám legislativci dali do rukou, protože při odhalování organizované trestné činnosti to není zdaleka o tom posledním prodávajícím někde na ulici, ale jde o finanční prostředky, organizaci zásilek a podobně. Tímto se situace mnohdy pro policii a soudy zlepšila tím, že v kauze figurovala vypovídající osoba. Pokud ona v tom postavení byla a skutečně vypovídala, pak je ohrožena na pákistánském území. Ale nepamatuju si, že když jsme měli spolupracujícího obviněného, že by se vůči němu odehrávaly nějaké fyzické ataky. Samozřejmě verbální útoky a vyhrožování ano, ale že by došlo na našem území k nějakému fyzickému napadení, tak to vůbec," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz nynější předseda hnutí Přísaha a poukázal na odlišnosti panující v jedné z islámských zemí světa.

"Pákistán je země nekonečných možností a také postupů celních orgánů. Pokud ona měla informace, svědčila a ty informace byly natolik závažné, pak musela být v kauze nějak namočená. Kdybych vzal v úvahu, že se nic nestalo, tak o čem by vypovídala? Že jí dal nějaký kurýr balíček do zavazadla? To je přece nesmysl, nikoho by to nezajímalo a také by ji logicky neschovávali. Popravdě řečeno, sama vybíjí jeden argument druhým. Za mě jednoznačně platí, že pokud takto vypovídala, má důvod, aby ji schovávali. Musela tedy svědčit a být v hierarchii nějak zapletená, měla informace. Znovu však opakuju, že není zproštěna viny, protože by to neudělala, ale podle dostupných zdrojů na základě procesních chyb tamních orgánů, které něco nedodržely. Například neudělaly otisky nebo nezajistily situaci a k zavazadlu se někdo mohl dostat. Tady u nás v České republice jsme od advokátů už natolik vyškolení, že se každý úkon dvakrát kontroluje a dělá se velmi pedantským způsobem," uzavřel Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: