Reklama:

Vojenský analytik Lukáš Visingr nabídl variantu, kdo vyhraje válku. Nebude to EU, ani Rusko. Stejně tak se to nepovede Ukrajině

Si Ťin-pching a Vladimir Putin
Si Ťin-pching a Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2022

Když se dva perou, třetí se směje. Staré rčení může reflektovat vývoj, ke kterému se blíží dění na Ukrajině. Pokud se Rusko i Evropská unie vyčerpají dlouhou válkou, budou ve výhodě ti, kteří konflikt sledovali z dálky. Rusko by si od východu mohla začít intenzivně podmaňovat Čína. "Mají strategii, že jsou schopni oblast obsadit bez jediného výstřelu," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz vojenský analytik Lukáš Visingr.

Reklama:

Cena benzínu v ČR překonala psychologickou hranici 40 korun za litr a dál stoupá. Ekonomové nevylučují, že v příštích týdnech vystoupá k 50 korunám za litr. Ruští oligarchové v důsledku ekonomických sankcí chudnou a zbavují se svého majetku. Rubl nekontrolovatelně padá, stále více lidí v Rusku začíná projevovat frustraci z vývoje v zemi. Na Ukrajině umírají lidé v důsledku agresivní invaze Ruské federace, zároveň dochází k přerozdělování rolí ve světovém uspořádání. Představa, že by po válce na Ukrajině mělo hrát zásadní roli na globálním poli Rusko, je v tuto chvíli až úsměvná.

Podle vojenského analytika Lukáše Visingra se Vladimir Putin při plánování invaze přepočítal ve všech směrech. Je také otázkou, zda jeho nejbližší spolupracovníci, tedy ministr zahraničí Sergej Lavrov, ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov, prezidentovi při plánování operace předávali reálné údaje, nebo Rusko podlehlo své vlastní propagandě a uvěřilo tomu, že Ukrajinci budou ruské vojáky vítat jako osvoboditele.

Reklama:

Dnes se Rusko začíná hroutit ekonomicky, ale federace stále ve svých hranicích drží. To je stav, který ale není neměnitelný, po frustraci na Ukrajině může separatismus ožít přímo v Rusku. Potenciálních ohnisek je několik.

"Separatismus ve federaci si dokáži představit, pokud bude politická a ekonomická izolace Ruska pokračovat a federace začne bankrotovat, v takovém případě si to umím realisticky představit. V horizontu jednotek roků by to opravdu nastat mohlo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visinger s tím, že separatismus může kvést na jihu Ruské federace, zároveň na Sibiř se může začít tlačit gigant, který v podstatě bude sklízet to, co ruská vláda už nedokáže udržet.

"Musíme si uvědomit, že v záloze čeká Čína, ta je z ruského krachu nadšená, bude si moci Rusko »koupit« a udělat z něj »kolonii«, bude pro ně zdrojem surovin a trhem pro levné čínské výrobky. Pro Čínu bude navíc velmi snadné podpořit separatismus na Sibiři. Čína nemusí Rusko nutně politicky rozdělit, nepotřebuje ho obsadit, ona si ho ekonomicky naprosto podmaní. Čína má strategii, že oblasti obsazuje bez jediného výstřelu," dodal vojenský analytik s tím, že zatímco ruský ministr zahraničí Lavrov mluví o použití jaderných zbraní, Čína se usmívá a čeká.

Sankce zdecimují Rusko, které oslabí Evropskou unii a za globálního vítěze nebude zřejmě možné považovat ani Spojené státy pod vedením prezidenta Joe Bidena. Postoj Číny k ukrajinské krizi lze označit za vyčkávací.

Při mimořádném zasedání Valného shromáždění OSN Čína nepodpořila rezoluci požadující okamžité ukončení bojů a stažení ruských vojáků. Východní velmoc se zdržela hlasování. Zatím ale asijský hegemon lavíruje, svým postojem si nechce odstřihnout Rusko ani poškodit dobré vztahy s Evropskou unií.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: