Robert Šlachta vyjmenoval 3 body, které rozhodnou, kdy skončí válka. Pak se rozčílil nad EU. Umí řešit Olomoucké tvarůžky, ale konflikt ne, říká
Déle než dva týdny zuří boje na území Ukrajiny, na kterou zaútočilo vojsko Ruské federace. Válka si už vyžádala tisíce mrtvých a zraněných. A také masivní uprchlickou vlnu. Nejčastější otázkou je, kdy dojde k příměří a obě strany naleznou řešení situace v diplomatických jednáních. Ta dosavadní nepřinesla nic uchopitelného. Redakce ŽivotvČesku.cz s nelehkou otázkou oslovila bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu (50), který poukázal na neschopnost Evropské unie při řešení situace a vyjmenoval tři body, na nichž záleží, jak dlouho bude vojenský konflikt trvat.
V neděli ráno probudily sirény obyvatele několika ukrajinských velkých měst. Ruské síly bombardovaly zejména Kyjev, Černihiv, Mariupol, Charkov, Cherson a Žitomir, uvedla agentura Unian. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) opakovaně vystupuje na sociálních sítích z Kyjeva, aby varoval ruské síly, že pokud se pokusí obsadit hlavní město, čeká je boj na život a na smrt.
Rusko v sobotu uvedlo, že terčem útoků bude i zahraniční vojenská pomoc. Výhrůžka zaměřená zejména na západ Ukrajiny byla naplněna, když Putinovy jednotky vypálily 30 raket na vojenské letiště v Javorově nedaleko polských hranic. Gubernátor Lvovské oblasti po útoku ohlásil 9 mrtvých a 57 zraněných.
Válka na Ukrajině si tak vybírá s každým dnem větší a větší daň. Kdy skončí, je těžkou otázkou. "V prvé řadě je důležité, aby byl konflikt co nejdříve ukončen. To si přejeme asi úplně všichni. Za Přísahu jsme vyjádřili podporu naší vládě, která se od prvních chvil chovala rozhodně. Na druhou stranu vnímám jako velké zklamání chování a přístup Evropské unie. Pan premiér Fiala mluvil o tom, že byla jednotná, nicméně já jsem zcela opačného názoru. Lidé sledovali prostřednictvím médií, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou gradoval už asi měsíc a půl předtím, než Putin zahájil invazi na Ukrajinu. Zpravodajské služby ty informace poskytovaly a musely to dělat. Osobně nechápu to, že když Putin vstoupil na území Ukrajiny, uznal dvě samostatné republiky, tak sankce vůči Rusku nebyly tvrdé a důrazné. Pro mě Evropa nebyla jednotná," poukázal pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta na to, že EU buď zaspala, nebo nebrala válečné hrozby s dostatečnou vážností, což se tak i tak ukazuje jako fatální selhání.
"Aby mohlo dojít k ukončení konfliktu, Ukrajina musí v prvním bodě dostat maximální podporu a bránit se ze všech sil. Na jedné straně je Ukrajina, pak na straně druhé přísné sankce pro Rusko a v neposlední řadě je třetí bod, a to tlak Rusů, kteří by měli dotlačit Putina k tomu, že konflikt je naprosto nesmyslný a zrůdný. Jak dlouho bude válka trvat, záleží právě na těchto bodech. Podle mě sankce nejsou jednotné, státy se neustále obchází a hodně z nich mluví jinak. Evropská unie umí řešit Olomoucké tvarůžky, ale aby dokázala v základních věcech takového konfliktu promluvit, to bohužel ne," dodal bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.