Jakub Michálek válčí s Vladimirem Putinem ve svetru. Poradil lidem, ať si stáhnou topení o 1 stupeň Celsia. Rusko tím dostane úder, tvrdí Pirát
Pirátský poslanec Jakub Michálek (33) přemýšlel, jak oslabit sílu a moc ruského prezidenta Vladimira Putina (69). Ruské impérium dostane citelný úder, když si Češi sníží vytápění místností a kanceláří o jeden stupeň Celsia. Návrh není vtipem, ale vážně míněným doporučením. Michálkův asistent Mikuláš Ferjenčík (34) pro ŽivotvČesku.cz potvrdil, že život ve svetru a v termoprádle doporučuje i Evropská unie.
Jedna z nejvýraznějších a nejvlivnějších tváří České pirátské strany vytáhla do boje s ruskou vraždící mašinou. Jakub Michálek je přesvědčen, že když se Češi uskromní při čerpání plynu a budou souhlasit s tím, že chladné dny budou trávit ve svetru a termoprádle, dostane ruská ekonomika citelný zásah a Putinovi dojdou peníze na válku na Ukrajině.
"Věděli jste, že každý stupeň, o který snížíme nastavení termostatu topení, znamená snížení spotřeby energie o 6 až 10 %? Nejsnadnější způsob, jak může kdokoli snížit příjmy Putinovy vraždící mašinerie, je ztlumit topení. Právě z vývozu ropy a plynu má Putinův režim 60 % peněz. Pojďte do toho s námi. Ztlumením topení o dva stupně ruskému režimu sebereme jen za Českou republiku každých 14 dní asi miliardu korun. Pokud vám nevyhovuje svetr, doporučuji termoprádlo. Jak jinak než zelené. Touhle cestou jsem šel já ve své kanceláři ve Sněmovně," uvedl pirátský poslanec na svých sociálních sítích.
Všímavý sledující ho upozornil, že snímek, kterým Michálek svůj apel doložil, zachycuje topení elektrické. To ale Piráta nerozhodilo a stál si dál za tím, že je zapotřebí ubrat i na elektrickém topení, protože v České republice se 6 procent celkové elektřiny vyrobí z plynu.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Michálkova asistenta Mikuláše Ferjenčíka s dotazem, zda je výzva míněna zcela vážně. Minulý týden s podobnou výzvou přišel ministr financí Zbyněk Stanjura (58), který apeloval na veřejnost, ať sníží spotřebu nafty a benzínu, protože jsou to komodity, jejichž nakupování také podporuje Putinův režim. Ferjenčík potvrdil, že Michálkův apel byl míněn zcela seriózně.
"Ten apel přišel z více směrů. Výzva snížit objem vytápění je i součástí plánů Evropské komise na snížení spotřeby plynu v Evropské unii. Je to jeden z bodů desetibodového plánu Evropské komise. Ale dostali jsme to také jako podněty od řady občanů, lidé nás upozorňovali, že jeden stupeň Celsia znamená snížení spotřeby o 6 až 10 procent. Současně jsme narazili na fakt, že v Česku se byty skutečně přetápí, což není to zdravé," uvedl Mikuláš Ferjenčík pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nemají v plánu kontrolovat další poslance či členy České pirátské strany, zda na systém »termoprádlem proti Putinovi« také najeli.
"My se řídíme heslem, že začít se má u sebe," dodal muž, se kterým se před říjnovými volbami počítalo, že by měl usednout do ministerského křesla. »Kroužkovací debakl« a zpackané volby ale rozhodly, že dnes je z něj asistent svého kolegy.
Je pravdou, že řada českých domácností neumí správně topit a nemovitosti přetápí. Českou specialitou je, že dochází k vytápění i nevyužívaných prostor. Časté je také intenzivní noční vytápění. Podle průzkumu STEM z roku 2019 je řada Čechů zvyklá mít přes noc vytopeno na 20 stupňů Celsia.
Je otázkou, zda by ale Putinův režim Michálkovu výzvu uvedenou do praxe skutečně významně zaznamenal. Britský think-tank Centre for Economic Recovery ve spolupráci s estonskou konzultační společností Civitta a ukrajinským think-tankem EasyBusiness odhadl celkové náklady na vedení války na Ukrajině na dvacet miliard dolarů (471 miliard korun) denně. Pokud by tedy Češi Michalkův apel skutečně realizovali a do boje proti Rusku vytáhli se svetry a teplými ponožkami, tak by to v celkové ruské ekonomice znamenalo pověstnou kapku v moři.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.