Architekt masakru na Ukrajině bydlí v přepychu, který se vidí málokdy. Ministr obrany Sergej Šojgu se pokusil palác za půl miliardy utajit
Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu (66) patří mezi nejbližší spolupracovníky ruského prezidenta Vladimira Putina (69). Oba muže spojuje touha po moci a snad i kousek opravdového přátelství. Šojgu, který od malička miloval lov a boj, bývá považován za nejloajálnějšího Putinova spojence. Za loajalitu byl vždy odměňován, prezident například přimhouřil oči, když si Šojgu nechal postavit nedaleko Moskvy rozsáhlý palác, který připomíná buddhistickou pagodu. Vojenský analytik Lukáš Visingr pro ŽivotvČesku.cz ale uvedl, že Šojgu může pro Putina znamenat v blízké budoucnosti veliké problémy. Ministr obrany je sice loajální, ale vždy počítá, zda se mu oddanost vyplatí.
Říká se, že na vrcholu je každý sám a dva kohouti na jednom smetišti nedělají dobrotu. Vnímá to také ruský prezident Vladimir Putin, který za poslední měsíce radikálně seškrtal spolupracovníky, kterým důvěřuje. Ze skupiny, které Putin bezmezně věřil, například vypadl šéf civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin (67), podle některých analytiků opadla i důvěra, které se u šéfa Kremlu těšil ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov (71).
Putin dále počítá s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem (66), není ale pravděpodobné, že by s vojenským profesionálem vyrazil na dovolenou. To ministr obrany Sergej Šojgu je jiná »liga«, Putin ho dlouho považoval za rodinného přítele a o vřelém vztahu obou mužů svědčí i to, že spolu opakovaně byli lovit a rybařit na Sibiři či nastupovali ve stejném hokejovém dresu k exhibičním zápasům.
Právě Sergej Šojgu měl být hlavní postavou ukrajinské operace, právě on se měl Putinovi zaručit, že půjde o rychlou akci, která posílí vliv i rozmach Ruska. Šojgu se ale zmýlil a Putin s ním, dvacet dnů války žádný strategický úspěch nepřineslo. Rusko se naopak začíná topit v problémech a dostává se do ekonomické, politické i kulturní izolace. Právě Šojgu bude muset vysvětlit, kde se stala chyba.
Muž, jehož matkou byla Ruska pocházející z Ukrajiny a otec byl tuvinské národnosti, si tak dnes možná víc než kdy dřív uvědomuje, že každé přátelství může narazit na limity. Právě ministr obrany Šojgu může přitom podle vojenského analytika Lukáše Visingra být tou osobou, která v Kremlu zatáhne za »záchranou brzdu« a Putina odstraní.
"Odpor proti válce je v Rusku evidentní, intenzivnější, než se čekalo, ale změna v dnešním Rusku nepřijde z ulice ani z Parlamentu. Jestli se něco takového stane, tak to bude palácový převrat. Půjde tedy o puč malé skupiny lidí, odhodlaných spiklenců, kteří se dohodnou, že toto musí zastavit. Šojgu a Putin jsou ale skuteční přátelé. Putin nemá moc přátel na osobní úrovni, ale Šojgu je skutečným přítelem. Což je problém, pokud by měl provést nějaký puč, osobní vztahy v politice jsou na škodu. Pokusit se svrhnout někoho, koho dvacet let považuji za nejbližšího přítele? To musí být nepředstavitelné dilema," uvedl Lukáš Visingr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že role ministra obrany může být v příštích týdnech zásadní.
Znalci ruské politiky jsou přesvědčeni, že na uvolněné místo po Putinovi by Šojgu nezasedl. Pro prezidentskou funkci ho limituje jeho původ, není totiž etnickým Rusem, jeho národ má mnohem blíže ke kočovným Mongolům.
Šojgu nikdy nezastíral, že je na své předky hrdý a že ctí odkaz svého národa. Svědčí o tom i styl, ve kterém nechal nedaleko Moskvy vybudovat rozsáhlý palác. Náhodnému turistovi by stavba na první pohled mohla připomínat buddhistický chrámový komplex.
Anti-corruption activists accuse #Russia's Defence Minister #Shoigu of #corruption & owning a $18million palace: pic.twitter.com/GHy58PThbJ
— Alex Kokcharov (@AlexKokcharov) October 27, 2015
Na existenci paláce upozornil ruský opoziční předák Alexej Navalnyj (45). Sídlo bylo postaveno za cca půl miliardy korun a Šojgu ho chtěl v roce 2012 nechat zapsat na svou dceru Xénii. Celkový příjem ministrovy rodiny dosahoval v letech 2010 až 2012 cca 70 milionů korun.
Když se ruští novináři začali ptát, kde ministr na nemovitost vydělal, tak jim bylo důrazně doporučeno, ať se neptají, že to bude pro všechny strany lepší. Opoziční předák Alexej Navalnyj hovoří o dokonalém systému korupce, kdy vznikají mafiánské vazby mezi bohatými podnikateli, armádou a kremelským vedením. Pro členy prokremelských struktur je známkou prestiže disponovat nemovitostmi v miliardové hodnotě.
O tom, zda si rodák z tuvinského Čadanu bude moci užívat klidného důchod v »buddhistickém chrámu« u Moskvy, se v těchto dnech hraje na ukrajinských bojištích. Šance, že Kyjev padne a ukrajinský lid bude ruské vojáky vítat jako hrdiny, je téměř nulová.
Jisté je, že průběh války na Ukrajině zaskočil i ministra obrany. To by se stávat nemělo. Výsledky, jakých Šojgu dosáhl v Sýrii a při anexi Krymu, jsou dnes zapomenuty. Éra ministra obrany, který v dětství miloval pouliční šarvátky a nesnášel školu, se bude poměřovat výsledkem na Ukrajině.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.