Reklama:

Andor Šándor zhodnotil klady a zápory Vladimira Putina. Vyjmenoval řadu věcí, které běžnému člověku unikají. Vyčítá mu zásadní paradigma

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 5. 2022

Prakticky tři měsíce trvá rusko-ukrajinský konflikt, který si vyžádal desítky tisíc lidských životů. Obě strany už spolu ani nevedou diplomatické pokusy o dohodu, která by vedla ke složení zbraní. Pro redakci ŽivotvČesku.cz se na dotaz pokusil zhodnotit prezidenta Ruské federace Vladimira Putina (69) ohledně jeho kladů a záporů generál v záloze a politický komentátor Andor Šándor (64). Poukázal na věci, které mnozí možná přehlížejí.

Reklama:

Ruský prezident Vladimir Putin se natolik osobně zapojil do války na Ukrajině, že podle západních vojenských zdrojů činí operační a taktická rozhodnutí »na úrovni plukovníka nebo brigádního generála«, uvedl před pár dny britský list The Guardian.

Reklama:

Ruský prezident podle těchto zdrojů pomáhá řídit postup sil v Donbasu, kde minulý týden utrpěli útočníci krvavou porážku, když se několikrát pokusili překročit strategickou řeku na východě Ukrajiny.

Generál v záloze a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor na dotaz redakce, co vnímá jako klady a zápory ruského prezidenta, začal nejprve odzadu.

"Mně prostě vadí, že došlo na konflikt, který vůbec nemusel začít, protože zcela nepochybně žádné vojenské nebezpečí pevninskému Rusku nehrozilo. Vladimir Putin mohl s nedůvěrou a obavami sledovat vyzbrojování a výcvik ukrajinské armády, mohl se obávat, že si Ukrajina bude chtít vzít zpět Doněckou a Luhanskou oblast a možná i Krym, ale koneckonců je to jejich území - »de iure« (podle práva, pozn. red.). Ale to přesně nemělo vést k tomu útoku či agresi, která čím bude delší, tak bude mít větší a negativní dopady na západní svět včetně České republiky," odpověděl generál Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz v první části dotazu, jak vnímá ruského prezidenta.

Moskevským vojskům se zatím nedaří dosáhnout průlomu na Donbasu, kde již měsíc posilují ofenzívu, která několikrát nedokázala obklíčit menší ukrajinské síly. Americký Institut pro studium války (ISW) se domnívá, že ruské síly pravděpodobně vzdaly snahy o rozsáhlé obklíčení ukrajinských jednotek od Doněcka po Izjum a raději se soustřeďují na dobytí zbytku Luhanské oblasti, jejíž součástí je Severodoněck.

"Dobrá otázka je, v čem mi je Vladimir Putin sympatický. V minulosti jsem jako pozitivní věc vnímal, že vrátil Rusům národní hrdost, tím jsem ale nemyslel nějaké sklony k limitovanému imperiálnímu přístupu ke svému okolí. Konvenovalo mi, že zkrotil oligarchy. Že oproti Ukrajině, kde rozhodují oligarchové, tak v Rusku tomu tak není, tam rozhoduje Putin, i když k němu mají nějaký přístup, ale nerozhodují oni, rozhoduje on. A víc toho asi nebude. Mně Putin nebyl nikdy sympatický jako člověk. Podle mě není šachista a budu mu vyčítat to, že naprosto neuváženým vojenským útokem došlo k zásadnímu paradigma v Evropě, byť samozřejmě považuji západní tlak na odtržení Ukrajiny z vlivu Ruska spíše za škodlivý než čemukoliv prospěšný," dodal pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor a bezpečnostní expert Andor Šándor.

Zdroje britského listu The Guardian míní, že Vladimir Putin stále úzce spolupracuje s generálem Valerijem Gerasimovem, velitelem ruských ozbrojených sil, na rozdíl od ukrajinského tvrzení z minulého týdne, že náčelník ruského generálního štábu upadl do nemilosti a byl odsunut na vedlejší kolej.

"Myslíme si, že Putin a Gerasimov se podílejí na taktickém rozhodování na úrovni, kterou bychom normálně očekávali u plukovníka nebo brigádního generála," uvedl vojenský zdroj o probíhající bitvě na východě Ukrajiny. Zdroj nesdělil žádné další podrobnosti, které by jeho prohlášení podpořily, ačkoli naznačil, že hodnocení Putinovy úzké osobní účasti se zakládá na získaných zpravodajských informacích.

Plukovníci v americké armádě a brigádní generálové v britské armádě obvykle velí brigádě, tedy jednotce složené z několika praporů. Ruská armáda má ve srovnání se západními protějšky více hierarchickou řídicí strukturu, přičemž rozkazy jsou obvykle zasílány generálům v poli. Škobrtání ruské invaze však znamenala, že Moskva byla nucena poslat generály blíže k frontové linii, kde jich bylo podle ukrajinských ozbrojených sil zabito až 12.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: