Komentář europoslance Mikuláše Peksy: Evropa potřebuje zrychlit zmrazování a konfiskace majetků Putinových oligarchů. Padlo i jméno Andreje Babiše
Většina států Evropské unie se shoduje na plánu přijmout společná pravidla umožňující zabavovat majetek ruských oligarchů figurujících na unijním sankčním seznamu. Po jednání ministrů spravedlnosti členských zemí to v minulém týdnu řekl francouzský ministr Éric Dupont-Moretti, jehož země EU v tomto pololetí předsedá. Úkol vyhledat, zmrazit a případně zkonfiskovat majetky ruských oligarchů se ale podle europoslance Mikuláše Peksy (35) nadále jeví jako nelehká práce. Návrh jednotného evropského přístupu by takový problém hravě vyřešil, uvedl ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz.
Evropská komise v květnu navrhla úpravu směrnice, která má umožnit konfiskaci majetku oligarchům či firmám obcházejícím unijní sankce. Takové počínání by se podle plánu Bruselu mělo stát zločinem na území celé unie; díky tomu by úřady mohly zabavovat peníze, které mohou dosud pouze zmrazit.
Na unijních sankčních seznamech je přes tisíc osob a subjektů. Některé země jako Polsko či pobaltské státy volají po tom, aby se ze zabaveného majetku oligarchů zaplatila část poválečné obnovy Ukrajiny.
"Reakce Evropské unie na ruskou invazi na Ukrajinu byla na své poměry opravdu blesková. Netrvalo to ani týden a proti Rusku už byl schválen první sankční balíček mířený na ruskou ekonomiku a oligarchy. Dnes už je takových balíčků schváleno šest a další pravděpodobně přibudou. Nezbytnou součástí sankcí je především i seznam ruských firem, politiků a oligarchů, kterým jsou zmrazovány finance a majetky na půdě EU. Jenom za pár měsíců oligarchové přišli o tučnou část svého bohatství, včetně třeba celé flotily luxusních superjacht, naleštěných aut nebo přepychových nemovitostí. Zajištěné majetky by přitom mohly Ukrajině zaplatit část nákladů na poválečné opravy," řekl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu svého komentáře europoslanec s tím, že ne všeho se ale daří docílit podle plánů.
Zmrazit majetky… ale jak?
Podle eurokomisaře pro spravedlnost Didiera Reynderse by se na nové úpravě mohly unijní země shodnout poměrně rychle během českého předsednictví, které začíná za dva týdny. Podle Mikuláše Peksy je ohledně zabavování majetku hlavním problémem jeho detekce.
"Hned od prvního dne uvalení sankcí na Rusko narazila celá Evropa na jeden zcela zásadní problém - totiž že u většiny sankcionovaných oligarchů ani nevíme, jaký majetek tito lidé ve skutečnosti vlastní. Velká část ruských oligarchů totiž před začátkem války, a dokonce ještě po uvalení sankcí, vychytrale ukryla své majetky do anonymních a fiktivních offshorových firem, kde je evropské a mezinárodní sankce nedokážou postihnout. Pro evropské úřady je pak neskutečně obtížné reálné majetky Putinových zlodějíčků vypátrat, aby je mohly následně zmrazit," popsal pro ŽivotvČesku.cz zkušený pirátský politik.
Mikuláš Peksa dále přiblížil, jak svět ruských oligarchů funguje. "Skrze offshory perou špinavé peníze, které vysáli přímo z ruského státního rozpočtu. Například mezi lety 2004 až 2007 získali Putinovi kamarádíčkové až 57 miliard eur z ropné společnosti Gazprom. Za nakradené peníze si pak oligarchové v zahraničí a Evropě nakupují luxusní nemovitosti a užívají západního života. Kypr, ve kterém sídlí tisíce ruských firem a který ještě donedávna prodával ruským oligarchům takzvané »zlaté pasy«, navíc odmítá spolupracovat s ostatními členskými státy. Českému Finančnímu analytickému úřadu (FAÚ), který je u nás zodpovědný za zmrazování majetku, například nedávno Kypr odmítl poskytnout informace, které by pomohly odkrýt skutečné majitele firem," uvedl ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Peksa, který od října 2017 byl poslancem, z postu odešel v roce 2019 poté, co byl zvolen europoslancem. V Bruselu bojuje za zájmy České republiky.
Taktika ruských oligarchů na obcházení sankcí podle vystudovaného biofyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze ale bohužel nekončí pouze u komplikovaného přeposílání peněz do daňových rájů. "Vzhledem k tomu, že sankce platí pouze na osoby zmíněné na seznamu, řada zasažených oligarchů pouze jednoduše převádí svůj majetek na rodinné příslušníky nebo na jiné, neznámé osoby. Ačkoliv to vypadá naprosto triviálně, tak to do určité míry funguje. Je to veskrze něco podobného, jako co u nás už léta dělá Andrej Babiš se svými svěřeneckými fondy," zdůraznil ohledně podnikatelských aktivit bývalého premiéra.
Nejednotný postup oslabuje Evropu
Politik, který je od roku 2013 současně členem České pirátské strany a Pirátské strany Německa, vylíčil, kolik se podařilo za první měsíc a půl války zajistit majetku proti zpřístupnění mocných Rusů. "EU zmrazila ruským oligarchům přes 35 miliard eur a zároveň pozastavila transakce o hodnotě přes 196 miliard eur. To sice na první pohled působí jako objemná částka, ve skutečnosti by byla ale o dost větší, kdyby spolu jednotlivé evropské státy více spolupracovaly. Zatímco země jako Belgie nebo Itálie přistupují k sankcím zodpovědně a EK přiznaly už zmražení ruského majetku o hodnotě kolem 11 miliard eur, státy jako Španělsko nebo Řecko místo uvedení hodnoty zmraženého majetku pouze zveřejňují jména zabavených jachet a luxusních nemovitostí," popsal pro ŽivotvČesku.cz europoslanec s tím, že ne každý stát v EU postupuje »týmově«.
"Obzvláště problematický je pak přístup členských států, které jsou k Rusku blíže nakloněny. Nejpádnějším příkladem je Maďarsko, kde se premiér Orbán netají svými blízkými vztahy s Vladimírem Putinem. Budapešť Komisi neposkytla žádný odhad hodnoty zajištěného majetku. Namísto toho ale uvedla poznámku, že objem zajištěného majetku je »velmi nízký«," ukázal prstem Mikuláš Peksa, kde je největší zádrhel v rámci společného postupu.
Zmrazit, nebo zkonfiskovat?
Podle politika ničemu ani nepomáhá skutečnost, že většina evropských států má nastavené jiné zákony o zmrazování a konfiskaci majetku. "Například v České republice máme zastaralé sankční zákony, které požadují, aby byl majitel o zmrazení majetku písemně vyrozuměn a písemnost mu byla přímo doručena," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nejde o dobrý model.
"Právě to komplikuje proces, který by měl následovat po zmrazení majetku – totiž jeho konfiskaci státem. Zmražené majetky totiž stále patří oligarchům, ti s nimi akorát nesmí obchodovat nebo nijak manipulovat. Stát majetky navíc nemůže ani prodat, dokud je plně nevlastní. Ve většině zemí EU ale neexistují zákony, které by takovou konfiskaci povolovaly. Jediný možný způsob by byl konfiskaci majetku spojit s odsouzením za trestný čin. Pokud by tedy jednotlivé členské státy chtěly konfiskovat zmražený majetek ruských oligarchů, musely by pravděpodobně předem absolvovat dlouhý legislativní proces a prosadit nové zákony. Podle pirátského ministra pro legislativu Michala Šalomouna by například Česká republika musela změnit svou ústavu tak, aby se daly konfiskovat majetky osob na mezinárodním sankčním seznamu," popsal Mikuláš Peksa ve svém komentáři.
Můžeme to vyřešit společně
Výrazný pirátský politik, který se v Evropském parlamentu stal členem Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a také Delegace v Parlamentním výboru pro přidružení EU-Ukrajina, je přesvědčen, že pokud chce Evropa skutečně a efektivně uvalit sankce na ruské oligarchy, musí postupovat společně.
"Evropská komise proto nedávno předložila návrh pravidel, jak usnadnit zabavování majetků sankcionovaných ruských oligarchů a firem. Porušování sankcí vyhlášených EU by nově mohlo patřit na celounijní seznam trestných činů – obcházení sankcí už nebude možné. Zároveň pravidla pracují s návrhem úpravy směrnice, která umožní členským státům Putinovým oligarchům konfiskovat a prodávat majetky. Taková úprava samozřejmě není ale jen tak, a proto o její podobě bude v EU ještě probíhat mnoho debat, například jak by mohla fungovat v rámci dodržování právního státu," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý místopředseda pirátské strany.
Vedle úprav směrnic a nových pravidel je podle Mikuláše Peksy potřeba zajistit, aby se podobným situacím do budoucna dalo předejít. "V Evropském parlamentu proto s kolegy podávám návrh na vytvoření nového orgánu EU, který by se zabýval bojem proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Pokud návrhy Komise skutečně vejdou v platnost, Putinovi oligarchové nakonec získají šanci jednou udělat nějaký dobrý skutek – třeba to, že z jejich zabavených majetků budou na Ukrajině vznikat nové školy, nemocnice nebo silnice," dodal ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz europoslanec, který působí v Bruselu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.