Bezpečnostní expert z Masarykovy univerzity odhalil plán Ruska: Štěpení Evropy kvůli plynu se děje už v létě, v zimě to vyvolá silnou krizi
Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici Portovaja poblíž finských hranic. Informoval o tom finský zpravodajský web Yle, který se odvolává na očitá svědectví a na údaje amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Plameny jsou podle něj vidět až ve Finsku. Pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity odhalil nejpravděpodobnější plán Ruska, který v rámci závislosti na energetické komoditě má vést ke štěpení Evropy.
Příčina spalování plynu není jasná, ke spalování může docházet z více důvodů. Podle odborníků se k němu přistupuje i tehdy, když plyn nelze dodat zákazníkovi.
Web uvedl, že plameny v kompresorové stanici, která je součástí plynovodu Nord Stream 1, se podle satelitních snímků NASA objevují téměř neustále od 17. června. Krátce před tímto datem ruská státní plynárenská společnost Gazprom oznámila výrazné omezení dodávek tímto plynovodem, které zdůvodnila chybějící turbínou.
Právě závislost na energetických dodávkách z Ruské federace je tím, od čeho by se Evropská unie ráda odstřihla. Není to ale lidově řečeno možné přes noc. A nadcházející zima by mohla pro řadu zemí včetně České republiky představovat velmi silný problém, který by mohl eskalovat až ke štěpení Evropy.
"Pokud se bude Evropa štěpit do míry, že nebude úplně jasné, jakým způsobem bude, či nebude synchronizovat svou energetickou politiku, to že nepřijme třeba dostatečně tvrdé sankce vůči Rusku, nebo naopak dojde k odstraňování těchto sankcí, pak to nemusí být tak dramatické. Ale v momentě, kdy dojde na nějakou uměle vyvolanou energetickou krizi zvnějšku, nebude Evropa schopna se zásobit plynem z jiných zdrojů, což reálně nebude schopna, a jestliže si nebude schopna nakontraktovat a dopravit komoditu do vnitrozemských států, tak to vyvolá silnou krizi. Pokud Rusové vydrží do zimy svůj doposud neoblomný a tvrdý postoj a opravdu prostřednictvím Gazpromu a dalších energetických společností budou tlačit na Evropu, tak se obávám, že dosáhnou toho, čeho chtějí, což je narušení evropské soudržnosti. To se jim už bohužel postupně daří, a to je teprve léto," popsal pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný bezpečnostní expert a vojenský analytik Josef Kraus.
Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.
Gazprom omezování dodávek zdůvodňuje technickým problémy. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.