Reklama:

Špičkový expert na válečné konflikty Josef Kraus z katedry politologie popsal, co by se stalo, kdyby Rusko použilo taktickou jadernou zbraň

Ruská jaderná zbraň - Ilustrační snímek
Ruská jaderná zbraň – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2022

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv (56) ve svém komentáři o situaci v Záporožské jaderné elektrárně nepřímo pohrozil západním zemím útokem na jejich elektrárny. Na sociálních sítích napsal, že v evropských jaderných zařízeních může stejně jako v Záporožské elektrárně, která v minulých dnech čelila ostřelování, dojít k »nepředvídatelným situacím«. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s jeho komentářem oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, co by se dělo, pokud by Ruská federace v rámci války na Ukrajině použila taktickou jadernou zbraň. Podle něj by došlo na opačný efekt.

Reklama:

Z útoků na Záporožskou jadernou elektrárnu se od minulého pátku vzájemně obviňují Kyjev a Moskva. Medveděv v pátek označil obvinění, že za útoky stojí ruské síly, za absolutní »blábol«, kterému nemůže uvěřit ani »tupé rusofobní publikum«. Uvedl, že za ostřelováním stojí Kyjev a jeho »západní ochránci«, kteří by byli schopni způsobit havárii, jako byla ta v černobylské jaderné elektrárně v roce 1986.

Reklama:

"Co na to říci... Nemělo by se zapomínat, že jaderné elektrárny jsou i v Evropské unii. A i tam může dojít k nepředvídatelným situacím," napsal Medveděv, který od zahájení ruské invaze na Ukrajinu na sociálních sítích pravidelně zveřejňuje ostré výpady proti Kyjevu i Západu.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi o víkendu řekl, že současný vývoj vytváří »velmi skutečné riziko jaderné katastrofy«. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval ve čtvrtek k vytvoření demilitarizované zóny kolem elektrárny, výzva se probírala na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Proti zřízení demiliatarizované zóny ale vystoupil ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja s vysvětlením, že v důsledku takového kroku by mohla elektrárna přijít o ochranu a stát se »zranitelnou« vůči těm, kdo ji budou chtít navštívit. "Jaké budou jejich úkoly, nikdo neví. Nemůžeme vyloučit libovolné provokace nebo teroristické útoky na elektrárnu," sdělil podle agentury Interfax Něbenzja.

Pokud jde o použití jaderného arzenálu, expert na vojenské konflikty Josef Kraus má v rámci takového jednání jasno.  

"To by byla v tuto chvíli ultimátní eskalace. Byly doby, kdy to vypadalo, že to tímto směrem jde, kdy Rusové nebyli schopni dosáhnout svých vojenských cílů, nebyli schopni dobýt Kyjev, začalo se jim velmi nedařit. Tohle by bylo ale překročení pomyslného Rubikonu. Kdyby něco takového udělali, tak by to pro ně znamenalo totální izolaci. Vlastně by to pomohlo tomu, proti čemu celou dobu Rusové intenzivně bojují, tedy sjednocení Evropy a Západu. Kdyby nastala situace, že by Rusové skutečně použili jaderné zbraně, znamenalo by to, že země jako Německo, Francie Nizozemí, Itálie a další by už nikdy nemohly reálně navázat smysluplné vztahy s Ruskem. To by bylo politicky nepřijatelné. V takovém případě by došlo k opaku toho, co Rusové zamýšlejí - rozštěpení Evropy, v takovém případě by došlo naopak k jejímu sjednocení," odpověděl pro ŽivotvČesku.cz na dotaz respektovaný odborník na válečnou problematiku Josef Kraus.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: