Poradce prezidenta Petra Pavla zhodnotil Prigožinovu vzpouru. První úvaha byla, že jde o hru Putina, pak ale zvítězila realita, je to přece Rusko
Víkendová vzpoura ruského oligarchy Jevgenije Prigožina a jeho žoldnéřů byla přímým zpochybněním autority ruského prezidenta Vladimira Putina a byla jednoznačně tím, co nikdo nečekal. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce prezidenta Petra Pavla pro mezinárodní vztahy, uznávaného bývalého diplomata Petra Koláře, který přiznal, že prvotně u něj převážilo podezření z nějaké takticko-zpravodajské hry Kremlu, nakonec ale usoudil, že by v takovém případě šlo na poměry Ruska až o moc sofistikovanou kamufláž.
Prigožin v sobotu požadoval jednání s ministrem obrany Sergejem Šojguem a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem, s nimiž má dlouhodobé spory. Tento týden je obvinil, že zatajují skutečný stav věcí na Ukrajině a lžou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, v pátek tvrdil, že na pozice jeho jednotek zaútočila ruská armáda. Prigožin odmítal podřídit své jednotky ministerstvu obrany a podepsat příslušnou smlouvu.
"Přiznávám se, že zpočátku mě napadlo, že by mohlo jít o hru Prigožina a Putina, že se snaží zjistit, co se vlastně děje v Putinově nejbližším okolí. Pak jsem si řekl, že to Rusko znám a že to není tak sofistikované a že je to opravdu problém nemocného ega pana Prigožina a pana Putina, jsou to oba zločinci, kteří mají zbytnělé ego, a zapomínají na to, co je realita," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který mimo současný post poradce prezidenta zastával v minulosti post náměstka ministra zahraničních věcí ČR či působil jako velvyslanec v USA, Rusku, Švédsku a Irsku.
Wagnerovci v čele s Prigožinem v sobotu podnikli tažení směrem na Moskvu proti podle nich zkorumpovanému a nekompetentnímu vojenskému vedení Ruska. Po uzavření dohody zprostředkované běloruským autoritářským vůdcem Alexandrem Lukašenkem se však stáhli. Součástí dohody byla beztrestnost pro účastníky vzpoury výměnou za jejich návrat do táborů i to, že se Prigožin přesune do Běloruska.
"Panu Prigožinovi se stalo, že pod dojmem, že je Putinovým chráněncem, kritizoval ministra Šojgua a náčelníka generálního štábu Gerasimova, tak ani jednou nebyl okřiknut z Kremlu ze strany Putina, že kritizuje generalitu a vedení armády. No a panu Prigožinovi se přihodilo, že nabyl dojmu, že může všechno, a vypravil se sjednat pořádek. Jenže narazil. Jen do jisté míry. I když totiž byl v projevu Putina označen za teroristu a zrádce ruského lidu, tak vzápětí došlo k nějaké podivné plichtě, kdy Prigožin následně dostal kvazi-azyl v Bělorusku, tedy zemi, která je na Rusku - potažmo Putinovi - zcela závislá. Takže je to celé takové ruské," dodal pro ŽivotvČesku.cz poradce prezidenta v oblasti mezinárodních vztahů a v zahraničí řadou politiků velmi uznávaný diplomat.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.