Reklama:

Prigožin má na videu slibovat intenzivní výcvik běloruských mužů. Expert označil ukrajinskou armádu za jednu z nejsilnějších. Po válce některé její muže čeká finančně zajímavá budoucnost

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2023

Komentář: Na jednom z oficiálních telegramových účtů Jevgenije Prigožina se objevilo video, které údajně zachycuje šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny při proslovu ke svým bojovníkům v Bělorusku. Říká v něm, že s jejich pomocí se běloruská armáda stane »druhou nejlepší na světě«. Pravost nahrávky nebylo možné potvrdit, uvedla agentura Reuters. Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia z katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz uvedl na dotaz, že v současnosti jedna z nejsilnějších armád na světě je ta ukrajinská.

Reklama:

Prigožin na videu, na kterém je slyšet pouze jeho hlas, označil dění na ukrajinské frontě za »ostudu, na které se nemusíme podílet«. "Čekáme na okamžik, kdy se budeme moci ukázat v plném rozsahu. Proto padlo rozhodnutí, že v Bělorusku ještě nějakou dobu zůstaneme," dodal s tím, že za tu dobu z běloruské armády vytvoří »druhou nejlepší na světě«.

Reklama:

Jedná se o jeden z mála mediálních výstupů Prigožina od vzpoury z konce června, během níž bojovníci Wagnerovy soukromé armády obsadili ruské město Rostov na Donu a v koloně vytáhli na Moskvu. Na základě dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, Prigožin vzpouru ukončil a získal možnost přesídlit do Běloruska i se svými bojovníky.

Prigožinově vzpouře předcházela jeho ostrá kritika adresovaná ruskému armádnímu velení kvůli podle něj špatnému vedení války na Ukrajině. Slovy o tom, že z běloruské armády učiní "druhou nejlepší", narážel Prigožin na hojně citované tvrzení, že ruská armáda je po americké druhá nejsilnější na světě.

Není známo, kolik wagnerovců se v současnosti nachází v Bělorusku. Podle běloruské nezávislé monitorovací skupiny Belaruski Hajun jsou jich v zemi ale nejméně 2000. Minulý týden Minsk dříve potvrdil, že Wagnerova skupina nyní působí v Bělorusku a její »instruktoři« zde pomáhají běloruské armádě. Ukrajina, jakož i členské státy NATO, v souvislosti s přesídlením wagnerovců zesílily bezpečnostní opatření na hranicích s Běloruskem.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala Josefa Krause ohledně současné síly ukrajinské armády. Z jeho slov vyplynulo, že se řadí k nejsilnějším na světě. "V současnosti mají Ukrajinci ohromné zkušenosti, což můžeme sledovat jen zprostředkovaně. Po konfliktu je zřejmé, že budou mít osvojenou práci s nejmodernější technikou, která jim je dodávána, ale zároveň budou stále zvládat pracovat i s tou starší. Když vezmeme Spojené státy nebo Británii, tak reálné válečné zkušenosti z NATO jsou už relativně zastaralé a ne úplně dobré. Ukrajinská armáda si prochází ohněm, ovšem relativně úspěšně, to nikdo nečekal. A pokud nadále Ukrajina setrvá a bude suverénním státem, kde nebude loutková vláda, prokremelská či proruská, tedy konflikt skončí ukrajinským úspěchem, bude disponovat zkušenostmi, které může předávat dál," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový analytik Josef Kraus z Masarykovy univerzity s tím, že si dovede představit, že řada penzinovaných důstojníků, ale i v současnosti aktivních vojáků, kteří odejdou po konfliktu do výslužby, tak své služby a know-how budou nabízet jinde a bude o ně v rámci jejich služeb velký zájem nejen v soukromém sektoru.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: