Živě: Jak připomínat dějiny moderně a zaujmout mladou generaci?
Památník ticha dnes pořádá v odjezdové hale nádraží Bubny další z cyklu debat Vysílání stanice Bubny. Přenos z veřejné diskuse, kterou moderuje redaktorka Karolína Koubová, začne v 10:00. Může být pieta moderní a zároveň si zachovat důstojnost?
Památník ticha dnes pořádá v odjezdové hale nádraží Bubny další z cyklu debat Vysílání stanice Bubny.
Přenos z veřejné diskuse, kterou moderuje redaktorka Karolína Koubová, začne v 10:00.
Může být pieta moderní a zároveň si zachovat důstojnost? Jak připomínat významné historické události, aniž by se z tryzen vytrácel obsah? Jsou užitečnými nástroji internet a sociální sítě? Debata nazvaná Tryzny, piety a Instagram je první akcí letošního podzimního cyklu Vysílání stanice Bubny. Hosty budou spisovatelka Radka Denemarková, učitel dějepisu Matyáš Borovský a předsedkyně spolku Díky, že můžem! Barbora Stárková.
Vysílání stanice Bubny jsou veřejné diskuse Památníku ticha k nadčasovým tématům velkých příběhů dvacátého století a jejich paralelám ve válkách současných, diskutovaným významnými osobnostmi na místě paměti. V publiku tradičně zasedají studenti gymnázií a středních škol.
"Mladým lidem se vyčítá neznalost vlastní historie. Ale čemu se divit při chaosu v metodice, jak novodobou historii vyučovat. Naše kulturní politika také jako by usnula před půl stoletím ve formách připomínání. Národním tryznám se vytrácí obsah a komunikují jazykem, který mladé lidi příliš neoslovuje. Kultura paměti v naší zemi nemá jasně vymezený žánr a nová místa paměti i tradiční památníky trpí mizernou podporou státu,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.
Státní instituce podle organizátorů debaty spíše konzervují historii, než aby vyvolávaly debatu o nadčasových fenoménech a státu chybí koncepce, jak rozvíjet paměťovou kulturu, která by naplnila více než jen povinné školní výlety. Účastníci diskuse se proto budou snažit najít odpověď i na to, zda dnes vzpomínkové akce patří lidem nebo kamenným pomníkům a zapojí přítomné studenty formou otázek, proč je pro ně důležité, aby dobře znali svoji historii či zda je pro ně důležité dozvídat se informace přímo od pamětníků.
V prostorách interiéru bubenského nádraží aktuálně probíhá tématická výstava Památníku ticha "Brány paměti“ s fotografiemi Karla Cudlína, která je ohlédnutím za deseti lety veřejné komunikace místa paměti. Výstava je také výzvou k širší diskusi o tom, co je žánr paměti, a jak připomínat velké příběhy a významná data – důstojně, méně pompézně, ale více s obsahem zaměřeným k událostem minulým a krizím současným.
Další debata z podzimního cyklu Vysílání stanice Bubny s názvem Kdo je tady vlastenec? proběhne 24. října od 10:00 na bubenském nádraží, tématem bude téma vlastenectví či kde končí láska k vlasti a začíná nacionalismus. Vysílání stanice Bubny finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR, mediálními partnery jsou Česká tisková kancelář a Česká televize.