Medveděv tvrdí, že Rusko s jadernými zbraněmi neblafuje. Expert: Už tu kartu hrají přes dva roky
Komentář: Specialitou Ruské federace je strašení zbraněmi hromadného ničení. Válečný konflikt na Ukrajině, který vzešel ze strany Putinova režimu, trvá déle než dva roky. Opakovaně došlo na takzvanou »jadernou rétoriku«. Nejnověji v pátek, když místopředseda ruské Bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv světu oznámil, že když Rusové hovoří o použití jaderných zbraní na Ukrajině či v jiných zemích, nejde o zastrašovací taktiku. Uvedl to na sociální platformě Telegram. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty a politologa - vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity. Z jeho slov de facto vyplynulo, že je to poslední karta, která Rusům ještě zbyla.
Medveděv ve svém příspěvku na Telegramu uvedl, že když Rusové mluvili o válce s Ukrajinou, nakonec k ní skutečně došlo. Poznamenal také, že Západ se tehdy přepočítal.
Tady je však potřeba upozornit, že Moskva na začátku roku 2022 v blízkosti Ukrajiny sice shromáždila vojska, odmítala však, že by připravovala invazi, což lze jednoduše dohledat. Následně neohlásila válku, ale pouze »speciální vojenskou operaci«.
Bývalý prezident Ruské federace mimo jiné ve svém příspěvku sdělil, že v momentě, když Rusko hovoří o použití jaderných zbraní, tak se nejedná »ani o zastrašování, ani o jaderný blaf«.
O jak reálnou jde hrozbu, nastínil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný politolog a expert na vojenské konflikty Josef Kraus.
"Rusové »stejnou jadernou kartu« hrají přes dva roky. Prakticky pokaždé, když se dostali do úzkých, případně se snažili zabránit, aby došlo k nějakým dodávkám zbraní, technologií pro Ukrajinu či eskalaci konfliktu, tak okamžitě přicházeli s touto »jadernou kartou« ve smyslu strašení a odrazování Západu od další podpory Ukrajiny," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz odborník.
"Když to řeknu jednoduše, tak jaderné zbraně jsou to poslední, co mají Rusové jako trumf v rukou, který se snaží občas použít, a to nikoliv ve smyslu, že by ho použili, ale mávají s ním rétoricky, kdy říkají: »Bojte se, neeskalujte to, nedodávejte zbraně, použijeme to«. Osobně bych to viděl tak, že výhrůžek už bylo mnoho a není v zájmu Západu ani Východu, aby k použití těchto zbraní došlo," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity s tím, že si Rusové už z logiky věci musí uvědomovat, že na světě nedisponují zbraněmi hromadného ničení jen oni.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.