Adam Vojtěch: Šíření COVID-19 se v ČR podařilo zastavit. Už ví, kdy to celé skončí

Vláda rozhodla o nových krocích.
Vláda rozhodla o nových krocích.
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2020

V České republice se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci COVID-19. Země se podle něj může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10.600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14.200 nemocných.

"ČR zatím zabránila tomu nejhoršímu a na datech je to vidět. Pomalým tempem se můžeme začít vracet do normálního života," řekl ministr. Nejsme tedy v situaci jako další země EU Španělsko, Itálie, USA nebo Velká Británie, kde nákaza není stále pod kontrolou. Kapacity nemocnic jsou podle něj více než dostatečné.

GALERIE: Adam Vojtěch a nákaza v Česku

Průměrný počet lidí, jinými slovy reprodukční číslo, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se podle Vojtěcha blíží k hodnotě jedna. "To číslo významně kleslo," podotkl.

Odhad je nižší

Nakažených novým typem koronaviru bylo podle údajů z dnešního rána více než 5000. Za týden přibyly dva tisíce. Před týdnem ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR) odhadoval, že v polovině dubna bude zhruba 8000 nemocných, na konci měsíce asi 14.200.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.