Alkohol a drogy jsou jednou z významných příčin ruských ztrát v bojích na Ukrajině. Používají to k odbourání strachu, říká Andor Šándor
Konzumace alkoholu a drog je jednou z významných příčin ruských ztrát v bojích na Ukrajině. Ve svém příspěvku to nedávno na Twitteru uvedlo britské ministerstvo obrany. Podle něj do dubna letošního roku bylo zraněno nebo zabito na 200 tisíc Rusů, důvodem jsou vedle přímých bojů také neopatrné zacházení se zbraněmi, dopravní nehody, nepřízeň počasí nebo právě alkohol a zmíněné drogy. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor, že nelze pochybovat, že zmíněné stimulanty v rusko-ukrajinském konfliktu jsou používány. Ruský nezávislý portál Vjorstka také uvedl, že Rusové látky užívají nejen na bojišti, ale i v kasárnách.
"Ruské vojenské soudy v pohraničních oblastech projednávají případy opilství v armádě doslova každý den - před válkou tomu tak nebylo. Zvýšil se také počet kriminálních případů týkajících se drog - ruští vojáci, jak se ukázalo, je používají přímo v kasárnách. Přiznávají, že v první linii jim pomáhají vyrovnat se se stresem, dále pak přehluší posttraumatickou stresovou poruchu. Velení zasáhne pouze v případě, že voják látku zneužije a již není schopen zvládat bojové úkoly," uvedl web Vjorstka.
"Ruští velitelé pravděpodobně považují hojně rozšířenou konzumaci alkoholu za obzvláště škodlivou pro efektivitu bojových operací," uvedl Londýn. Zároveň ale připomíná, že pití je časté i u většinové ruské společnosti a dlouho bylo tiše trpěno jako součást armádní kultury, a to i během bojových operací.
"Je extrémně vysoký počet incidentů, zločinů a úmrtí spojených s konzumací alkoholu příslušníky ruských jednotek nasazených (na Ukrajině)," uvedl v dubnu Londýn s odkazem na ruský zpravodajský kanál na komunikační platformě Telegram.
Od začátku ruské útočné války proti Ukrajině zveřejňuje britské ministerstvo obrany denně aktuální informace o průběhu války. S odvoláním na informace zpravodajských služeb chce britská vláda čelit ruskému narativu. Moskva naopak viní Londýn z cílené dezinformační kampaně, uvedla to agentura DPA.
Ohledně konzumace stimulantů v bojovém nasazení se redakce ŽivotvČesku.cz obrátila na Andora Šándora, který používání návakových látek v bojích potvrdil.
"Někteří velitelé, pokud použijí u svých vojáků ve válce stimulanty v nějaké podobě, tak to udělají, aby u nich zvýšili bojovou morálku a také k odbourání strachu. Wehrmacht v minulosti fungoval na pervitinu, ujížděl na tom i Hitler. Není důvod si myslet, že ani jedna ze stran rusko-ukrajinského konfliktu to nepoužívá, ve válce je důležitý výsledek. A pokud cesty, které k výsledku vedou, jsou z jejich pohledu správné, tak je použijí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.