Analytik Lukáš Visingr rozebral Volodymyra Zelenského. Odhalil jeho tajemství, jak přesvědčit druhé. Politický marketér to samé udělal u Babiše a Fialy

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2022

V současnosti se největší zájem světové populace točí patrně kolem jména Volodymyr Zelenskyj (44). Ukrajinský prezident přitom před 24. únorem, kdy Rusko podniklo »speciální vojenskou operaci«, jak nazvalo válečnou invazi na Ukrajinu, byl pro mnohé neznámým lídrem své země. Dnes je jeho jméno známější než kdejaké jiné. Vojenský analytik Lukáš Visingr pro ŽivotvČesku.cz na dotaz zhodnotil jeho schopnosti, zejména přiblížil, čím to je, že dokáže lídry světového společenství silně přesvědčovat. Expert na politickou komunikaci z Institutu politického marketingu Karel Komínek podobné učinil ohledně české scény, a to v rámci jmen - současného premiéra Petra Fialy (58) a jeho předchůdce Andreje Babiše (67).

Když se v květnu 2019 stal Volodymyr Zelenskyj prezidentem Ukrajiny, zcela jistě věděl o napjatých vztazích s Ruskem. Že vypukne válka a bude trvat déle než tři měsíce, ale s určitostí předpokládat nemohl. Dnes je zajímavým úkazem a symbolem chrabrosti pro západní svět. Čím si ho podmanil, se pokusil na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz odhalit vojenský analytik Lukáš Visingr.

"Obrovské plus Volodymyra Zelenského proti ruským politikům je v tom, že se vůbec nemontuje vojákům do jejich rozhodování. Ruští politici oproti tomu zadali nesplnitelný cíl a od začátku jim zasahují do toho, jak ho má armáda splnit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu svého rozboru zkušený vojenský stratég.

Vyzdvihl i další klady ukrajinského prezidenta. "Zelenskyj to zvládá naprosto brilantně. A to, že je herec, mu samozřejmě pomáhá, protože ví, jak s kým mluvit. Je to skvělý rétor, pak má kolem sebe i velice schopný tým lidí, který mu pomáhá ty projevy připravovat, a Zelenskyj pak každého oslovuje takovým způsobem, aby to na něj zapůsobilo," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr, v čem má osobnost Volodymyra Zelenského pro ostatní politické partnery lidově řečeno »chemii«.

"Když si rozeberete ty jeho projevy, tak jinak mluví ke svým lidem, jinak mluví k Američanům, jinak k Evropanům. Američanům říká, pomozte nám bránit svobodu a demokracii proti rozpínavému Rusku, Evropanům říká, my bojujeme i za vás, protože Rusko by mohlo ohrožovat i vás. Když mluvil k Izraelcům, tak se odkazoval na to, že on sám je Žid, a odkazoval se na holokaust," dodal ohledně osobního kouzla ukrajinského prezidenta pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr. 

Svou osobností dokázali přesvědčit Českou republiku i dva výrazní lídři svých stran, kteří s výsledky voleb usedli do premiérského křesla. Loňské říjnové parlamentní volby rozhodly o nové vládě a jejím předsedou se stal Petr Fiala (57) - převzal tak pomyslné žezlo po šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi (67).

Komunikaci současného premiéra i jeho předchůdce zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz expert na politickou komunikaci z Institutu politického marketingu Karel Komínek.

"Rozdílů je hned několik, hlavní je už v osobnostech premiérů. Andrej Babiš není dobrý rétor, jeho věty často nedávaly smysl, používá kombinaci češtiny a slovenštiny a díky tomu občas špatně skloňuje nebo zamění písmenka. Navíc je bývalý premiér mnohem více vznětlivý, často se vyjadřoval se silným emočním nábojem s typickým zamračeným obličejem. Jeho vyjádření mnohdy nejsou úplně koherentní (konzistentní, souvislá, pozn. red.) a při přepisu do textu nic neříkají," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz expert na politickou komunikaci a marketing.

Premiér Petr Fiala je typově odlišný od expremiéra. "Petrovi Fialovi se podařilo uspět jako politické alternativě i proto, že nenabízel pouze jinou politiku, takovým protipólem pana Babiše skutečně je. Mluví mnohem více s rozmyslem, velmi spisovně a málokdy vzrušeným hlasem. Mimiku používá také mnohem umírněněji a celkově působí více jako klidný a vyrovnaný leader. Během posledních let se podařilo týmu kolem něj zapracovat na gestech, díky kterým vypadá více »akční«, což byla jeho klíčová slabina v souboji s Andrejem Babišem. I tak je jeho celkový projev velmi umírněný. Ne pro všechny voliče je změna komunikačního stylu dobrá zpráva, protože premiér už nenabízí takovou show, jako tomu bylo v minulosti. Může působit nudně. Na druhou stranu politika je do velké míry obchod s důvěrou. V tomto ohledu Petr Fiala skutečně vytváří dojem distingovaného akademika, který má svůj plán a zároveň kompetence jej naplnit," dodal směrem k současnému a bývalému předsedovi vlády pro ŽivotvČesku.cz Karel Komínek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.