Andor Šándor: Darovaná dělostřelecká munice Ukrajině? Těžko to lze označit, že jde o obrannou záležitost

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2022

Při sílícím napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přislíbila pomoc Kyjevu i Česká republika, která daruje dělostřeleckou munici. Uvedla to ministryně obrany Jana Černochová (48). Půjde konkrétně o 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze a politického komentátora Andora Šándora (64), zda jde skutečně o racionální rozhodnutí, které posílí vztahy s Ruskem.

Darovanou munici česká armáda využívá pro samohybné kanonové houfnice DANA. "Pomoc Ukrajině, kterou vláda odsouhlasila, nepomůže vylepšit vztah s Ruskem. Lavrov (Sergej Viktorovič Lavrov je ruský diplomat a politik, ministr zahraničních věcí Ruské federace, pozn. red.) řekl, že si počkají na reálné kroky české strany, a myslím si, že tento krok k těm vylepšením nepovede. Pokud Američané dodávají protitankové střely Javelin, tak je to vyloženě obranná zbraň. Pokud Britové dodávají lehkou protitankovou zbraň, je to zbraň obranná. Ale u dělostřelecké munice ráže 152 milimetrů to těžko můžeme označit, že to je obranná záležitost. Je to naše rozhodnutí, které je výrazem jednotného postavení NATO. A myslím, že si toho v Moskvě všimnou, a domnívám se, že to restartu vztahů nepomůže," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor s tím, že třeba Německo postupuje velmi opatrně a dodá Ukrajině pouze 5000 vojenských helem.

Obavy z možné invaze na Ukrajinu, u jejíchž hranic má Rusko desetitisíce vojáků, v posledních týdnech vedly ke zvýšení napětí mezi Moskvou a Západem. USA a další mocnosti varovaly, že Rusko bude v případě napadení Ukrajiny čelit tvrdé reakci. NATO také oznámilo, že kvůli hrozbě ruské agrese vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.