Andor Šándor o Donbasu. Žádná opotřebovávací válka, spíš první světová. Rusové mají převahu, ničí Ukrajince dělostřelectvem a postupují

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předává medaile vojákům bojujícím na frontě s ruskými silami.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předává medaile vojákům bojujícím na frontě s ruskými silami.
Foto: Profimedia
Michal Brož, ČTK | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2022

Poslední dny války na Ukrajině jsou ve znamení tvrdých bojů o město Severodoněck. Podle agentury Unian v pondělí ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní zprávě z frontové linie oznámil, že ruské okupační síly s podporou dělostřelectva zaútočily na centrum města a vytlačily z něj ukrajinské obranné jednotky. Bývalý šéf vojenského zpravodajství a komentátor Andor Šándor (64) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že právě v dělostřelectvu má Rusko aktuálně zásadní převahu.

Ruským invazním silám se podařilo vstoupit do Severodoněcka koncem května a od té doby se ve městě odehrávají prudké boje. "Nepřítel za podpory dělostřelectva částečně uspěl a vytlačil naše jednotky z centra města, boje pokračují," uvedlo v pondělí velení ukrajinských ozbrojených sil na svém facebookovém profilu. Moskva vývoj v Severodoněcku nekomentovala, ale informovala o svém raketovém útoku v Doněcké oblasti a o dalším útoku v Luhanské oblasti.

Podle bývalého šéfa vojenského zpravodajství Andora Šándora to odpovídá aktuálnímu dění na východě Ukrajiny.

"Dlouhodobě říkám, že Rusko na Donbasu neprohraje. Ne že bych jim vítězství přál, ale z hlediska poměru sil a možností dalšího dozbrojování Ukrajinců v situaci, kdy Rusko má obrovskou převahu v dělostřelectvu, v raketometech a může si dovolit střílet násobně více dělostřelecké munice, a to na rozdíl od Ukrajiny, která už nedostává munici sovětské výroby do sovětských děl, to není možné. Má sice novou munici, ale nemá děla a rakety západní provenience, tak Rus prostě přešel na taktiku, že tou mohutnou dělostřeleckou palbou rozbije všechna ukrajinská postavení, potom pošle pěchotu, která to vyčistí. Takhle postupují, možná pomalu, ale postupují," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Gubernátor Luhanské oblasti, kde se město nachází, v pondělí uvedl, že ruské invazní síly ovládají 70 procent Severodoněcka. Ukrajina má podle dřívějších prohlášení Serhije Hajdaje stále pod kontrolou průmyslovou oblast a chemickou továrnu, kde se podle jeho vyjádření před těžkým ruským ostřelováním skrývá asi 500 civilistů včetně 40 dětí. Při neustálém ostřelování je hromadná evakuace nemožná, armádě se daří odvést několik lidí denně, uvedl gubernátor podle ruskojazyčného webu stanice BBC.

"V tuto chvíli to podle mě nesměřuje k opotřebovávací válce, ale spíš k bojům jako v první světové válce, kde maximum vojáků padlo dělostřeleckou palbou," dodal Andor Šándor s tím, že Rusové to dělají z pohledu ochrany vlastní živé síly. "Jestliže Ukrajina připouští, že má 200 mrtvých a stovky zraněných vojáků denně, tak to jsou velké ztráty a otázkou je, jaká je schopnost Ukrajinců je doplňovat. A když Američané řeknou, že o ruské armádě víme mnohem víc než o ukrajinské, a podezírají Ukrajince z toho, že jim neříkají pravdu, tak to něco znamená," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Zároveň je podle něj vidět, že Západ už nemá nadpočetnou techniku a munici sovětské výroby tak, aby si udržel zásoby, které potřebuje pro případ použití vlastní armády. "Byť Ukrajina žádá a představovala si, že dostane šedesát moderních západních raketometů od Britu a Američanů, přičemž reálně jich dostala sedm, tak to je jasný nepoměr, který jí nemůže dovolit, aby zvrátila ten poměr na té frontě. Ukrajinci už dnes mohou střílet jen na jistotu a šetřit náboje. Za takové situace tu válku nemůžete vyhrát," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvedlo, že v nadcházejících měsících budou pravděpodobně patřit k rozhodujícím faktorům pro vývoj války vojenské operace při překračování řek, konkrétně zmiňuje tok Severní Doněc.

Hajdaj zároveň v neděli sdělil, že ruské síly zničily most spojující Severodoněck s Lysyčanskem, čímž odřízly možnou evakuační cestu v automobilech pro civilisty, napsal list The Guardian, podle něhož v současné době stojí ze tří mostů pouze dva.

"Okupační síly se soustřeďují na ofenzivní operace s cílem obklíčit naše vojáky v Severodoněcku a Lysyčansku a zablokovat logistické cesty z Bachmutu," uvádí dále ukrajinský štáb, podle něhož Ukrajinci za poslední den odrazili ruské útoky ve dvou směrech v tomto regionu.

"Aby Rusko v současné operační fázi své ofenzivy na Donbasu dosáhlo úspěchu, bude muset buď dokončit ambiciózní obchvatné akce, anebo provést útočné přechody přes řeku Severní Doněc," píše britský resort obrany ve své pravidelné analýze vývoje ruské invaze na Ukrajině. "Ukrajinským silám se často daří bořit mosty ještě předtím, než se stáhnou, zatímco Rusko má problémy se zavedením komplexní koordinace nutné k úspěšnému provedení rozsáhlých přechodů řek pod palbou," konstatuje Londýn.

V Charkovské oblasti na severovýchodě se mezitím podle Kyjeva ruské okupační síly zaměřují na poziční obranu a snaží se zabránit dalšímu postupu ukrajinské armády ke společným hranicím. Zároveň provedly útočné operace ve směru na obce Ternova a Izbycke a měly částečný úspěch, jak sdělil ukrajinský generální štáb.

Moskva dnes podle agentury Interfax ohlásila, že ruské letectvo podniklo raketový úder poblíž železniční stanice Udačne v Doněcké oblasti a zničilo velké množství zbraní ukrajinské armády, a to včetně těch, které Kyjevu poskytly Spojené státy a evropské země.

"Kromě toho bylo zničeno dočasné místo nasazení zahraničních žoldnéřů u Fedorivky v Luhanské lidové republice," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov s odkazem na název samozvaného proruského separatistického útvaru v Luhanské oblasti a ukrajinskou obec Fedorivka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.