Andor Šándor odpověděl na dotaz, zda válka bude mít přesah i do roku 2023. Satelitní snímky ruské základny na Krymu ukazují rozsáhlé škody

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2022

Válka na Ukrajině si zanedlouho odškrtne šest měsíců bojů. Aktuálně satelitní snímky ukazují rozsáhlé škody a několik zničených ruských bojových letounů na letecké základně na Moskvou anektovaném poloostrově Krym, kterým začátkem týdne otřásly exploze. Ukrajina se k odpovědnosti za exploze nepřihlásila, nové satelitní snímky ale podle zpravodajského webu BBC naznačují, že mohlo jít o cílený útok. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze a bezpečnostního experta Andora Šándora (65) s dotazem, zda podle jeho hodnocení bude mít rusko-ukrajinský konflikt přesah do dalšího roku. Zcela otevřeně odpověděl, že světlo na konci tunelu není vidět.

Na ruském vojenském letišti Saky (rusky Saki) u Novofedorivky (rusky Novofjodorovky) na západě Krymu došlo v úterý k sérii explozí, při kterých zemřel jeden člověk.

Satelitní záběry americké společnosti Planet Labs ukazují, že rozsáhlé části letištní plochy jsou spálené. Hlavní vzletové a přistávací dráhy základny se zdají být neporušené, ale nejméně osm letadel bylo patrně poškozeno nebo zničeno. Na snímku je vidět několik kráterů. Většina z nich se nachází v části základny, kde byly letouny zaparkované pod širým nebem.

Snímky »před a po« pořízené společností Planet Labs, která monitoruje stovky satelitních záběrů nad Ukrajinou, jsou prvním nezávislým potvrzením, že základna mohla být poškozena. Podrobnosti o rozsahu výbuchů byly dosud omezené.

Stále však není jasné, jak a čím byla základna poškozena. Rusko trvá na tom, že exploze byly způsobeny výbuchem munice ve skladu kvůli nedodržení pravidel požární bezpečnosti.

Ukrajina se k odpovědnosti nepřihlásila a její ministr obrany Oleksij Reznikov naznačil, že na vině mohou být neopatrní ruští vojáci. "Myslím, že ruští vojáci na této letecké základně porušili velmi známé pravidlo: nekouřit na nebezpečných místech," řekl.

Válka na Ukrajině zatím stále nedošla k diplomatickým jednáním, která by vedla ke složení zbraní. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz bezpečnostnímu expertovi a politickému komentátorovi Andoru Šándorovi, zda válka skončí ještě letos.

"Jsou to všechno odhady. Jedna věc je, která je nejistá, zda probíhají nějaká jednání, o kterých se neví. Přesně ani nevíme, do jaké míry máme brát, když bývalý kancléř Gerhard Schröder ujišťoval, že Kreml by chtěl diplomatické řešení konfliktu, co to vlastně znamená. Zda to je nějaké obecné vyjádření Putina, co jiného by také měl nakonec říct než něco takového, když věděl, že to Schröder bude komunikovat. Zatím zkrátka nevidíme vůli ani na jedné straně k ukončení konfliktu. Osobně si myslím, že Rus je blíže tomu, aby mohl výsledek prohlásit za své politické vítezství v rámci jimi nazvané »speciální vojenské operace«. Ale na ukrajinské straně, alespoň co je známo, rovněž nevidím ochotu konflikt vnitropoliticky ani zahraničněpoliticky ukončit. Spojené státy jsou nadále rozhodnuty a připraveny Ukrajinu vojensky podporovat, v tom případě Ukrajinské vedení nemá ze zahraničněpolitického ani toho vnitřního, kde je velká neochota, vzdát se čehokoliv ve prospěch Rusů, že by tedy Ukrajinci šli cestou diplomatických jednání," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že situace je v tuto chvíli spíše stagnující, než by měla nějaký významný posun.

Ukrajinský generální štáb ve své středeční svodce informoval o devíti zničených ruských letadlech za posledních 24 hodin. Ukrajinské vzdušné síly na svém facebookovém účtu napsaly, že se tak stalo na ruském vojenském letišti Saky. Rusko popřelo, že by bylo nějaké letadlo poškozeno. Nové snímky naznačují, že to není pravda.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 po referendu, které nebylo mezinárodně uznané. Poloostrov, který zůstává pod ruskou kontrolou, byl ušetřen intenzivního bombardování a dělostřeleckého ostřelování, jaké se odehrávaly v jiných oblastech východní a jižní Ukrajiny od 24. února, kdy prezident Vladimir Putin nařídil ruským ozbrojeným silám vpadnout na Ukrajinu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.