Andor Šándor: Považuji ruský krok za velmi nebezpečný s potenciálem, aby se konflikt rozšířil za hranice Ukrajiny

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2022

Válka na Ukrajině pokračuje více než půl roku a v současnosti se šéf Kremlu Vladimir Putin (69) rozhodl pro zásadní krok. Ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se prý snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua (67) armáda povolá v rámci mobilizace 300.000 rezervistů. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65), který krok ruského prezidenta považuje za velmi rizikový.

"Zásadní krok to je nepochybně. Mobilizace mění »speciální vojenskou operaci« na změnu, případně větší intenzitu konfliktu, a to podle toho, jak to budou chtít Rusové nazývat," uvedl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor ohledně vyhlášené částečné mobilizace, což zveřejnil Kreml na oficiálních stránkách.

Putin v projevu obvinil Západ z »jaderného vydírání«. Rusko má ale podle něj dostatek zbraní na odpovídající reakci a nebojí se je použít. Oznámil také navýšení prostředků pro ruský zbrojní průmysl. Podle ruského prezidenta je mobilizace »plně adekvátní hrozbám, kterým čelíme«. Cíl ruské operace na Ukrajině se podle něj nezměnil, je jím »osvobození« Donbasu, jak Moskva nazývá okupaci ukrajinských území.

Dále Putin v projevu podpořil konání referend o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných částech ukrajinského území. Lidová hlasování mají podle úřadů samozvané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR), Luhanské lidové republiky (LNR) a Ruskem dosazených představitelů částí Chersonské a Záporožské oblasti začít v pátek. Kyjev a západní země dopředu zdůrazňují, že narychlo zorganizovaná referenda, která vesměs označují jako falešná, v oblastech ovládaných ruskou armádou není možné uznat.

Generál v záloze Andor Šándor promluvil na dotaz redakce o tom, jak Putinův krok vnímá. "Je to jasný signál toho, že Rusko se nevzdá dobytých území na území Ukrajiny a mobilizace bude sloužit k vyztužení vojsk pro regiony, které prohlásí referendem, že se přidruží k Ruské federaci. Jde tak o zajištění před útokem ukrajinské síly, která by měla snahu to jakkoliv zvrátit. Je to pokračování konfliktu, který nás přibližuje do konfliktu většího rozsahu, o tom není pochyb. Je zřejmé, že bude tlak na vojenskou reakci Ruska nějak reagovat, nevím, zda to budou další sankce, které nás budou vzájemně ohrožovat a bolet. Osobně považuji ruský krok za velmi nebezpečný s potenciálem, aby se konflikt rozšířil za hranice Ukrajiny," upřesnil svůj pohled na současnou situaci Andor Šándor.

Šéf ruského resortu obrany podle ruskojazyčné stanice BBC také poprvé od března hovořil o ruských ztrátách během invaze na Ukrajině. Šojgu připustil, že v sousední zemi zahynulo 5937 ruských vojáků. Ukrajinská armáda hlásí, že Rusko přišlo o 54.810 lidí. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

"Nevím, jak bude tento krok vnitropoliticky v Rusku přijat, protože v momentě, kdy dojde k tomu, že budou odváděni lidé, kteří mají po vojenské službě a mají rodiny, tak to bude mít negativní dopad na podporu. Ukazuje se totiž, že za necelých sedm měsíců od invaze a stanovených cílů, které si Rusko dalo, se jich moc dotáhnout, zaplaťpánbůh, nepodařilo. A otázka je, zda bude Putin schopen zdůvodňovat před domácím publikem své kroky," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Šojgu dále v televizní stanici Rossija 24 uvedl, že Moskva povolá do služby přibližně jedno procento ze svých zdrojů. "Máme obrovské mobilizační zdroje těch, kteří sloužili, mají bojové zkušenosti, vojenskou specializaci. Máme jich téměř 25 milionů," prohlásil ministr podle agentury TASS. Mobilizace se podle něj zároveň netýká studentů a branců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.