Reklama:

Andor Šándor: Ruská agrese je do jisté míry kalkulovaným použitím vojenské síly, která se násobí. Ukrajina nesmí chybovat

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2023

Ukrajina se připravuje na protiútok, uvedl na konci dubna bez dalších podrobností Volodymyr Zelenskyj (45) - prezident státu, který se už déle než rok brání ozbrojené agresi sousedního Ruska. Ohledně současné podoby konfliktu v rozhovoru promluvil bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor (65). Z jeho slov vyplynulo, že Rusko stupňuje svou vojenskou sílu, Ukrajina v rámci chystané protiofenzívy nesmí chybovat, je totiž pravděpodobné, že by podpora Západu už nemusela být tak »štědrá«.

Reklama:

Pane generále, mohlo by se zdát, že ruskému agresorovi na Ukrajině dochází síly. Jak to ale vidíte vy?

Víte, pokud sledujeme současný konflikt na Ukrajině bez nějakých ideologických nálepek, aniž by nás někdo mohl osočit, že někomu nadržujeme, už vůbec ne Rusům, tak je evidentní, že ruská agrese je do jisté míry kalkulovaným použitím vojenské síly, která se násobí.

Reklama:

Jak to teď myslíte?

Tak, že Rus ze začátku takzvané »vojenské speciální operace« používal limitovanou vojenskou sílu. A v zásadě teprve od října loňského roku po útoku na Kerčský most (most na Krymu, pozn. red.) začal používat brutální sílu na kritickou infrastrukturu, při jejíž obraně přišla o život řada civilistů v důsledku pádu sestřelených raket. Tady samozřejmě platí, že kdyby agresor nezaútočil, není důvod rakety sestřelovat. Jinými slovy je ale vidět, že Rus stále stupňuje útoky, a je s podivem, že doposud nepoužil nějaké zásadní útoky na železniční sítě, na nádraží, tedy kromě raket v Kramatorsku.

Dobře, co za tím může stát, že Rusko nepoužilo nějakou větší vojenskou sílu?

Myslím si, že stále kalkulují s nějakým zlomením ukrajinského odporu, k tomu stupňují brutální sílu, kterou mají k dispozici. Obávám se, že stále všechnu nepoužili, a to dávám do uvozovek jaderné zbraně, které nejsou na pořadu dne, ale pořád má Rus ještě kde přitlačit.

Jde tedy o strategii?

S tím, co jsem řekl, jde ruku v ruce opotřebovací válka v oblastech Donbasu a podobně. Jestli Rus šetří živou sílu na obranu Krymu, může být pravděpodobné. Zatím totiž nikterak neprojevuje zájem, možná na to ale opravdu buď nemá dostatek síly, nebo ji nechce ztratit při dalším rozvíjení útoku při obsazování levobřežní Ukrajiny. Rusy bych zatím neodepisoval - nepodceňoval, protože to je národ, který přemýšlí jinak než normální lidé západního světa.

Mluví se o silné ukrajinské protiofenzívě...

Ano. Pro Ukrajinu je samozřejmě velmi důležité ji dobře načasovat, tedy bude záležet na tom, zda bude dobře zabezpečena živou silou, těžkou technikou a celou škálou bojového zabezpečení, které takový útok vyžaduje. A je třeba si říct, že nebude na celém úseku fronty, ale bude, pokud bude, na selektivních směrech, kdy může dojít především na odříznutí Krymu od pevninského Ruska.

To znamená, že je nepravděpodobné, že by v rámci protiofenzívy Ukrajina osvobodila celé anektované území?

Představa, že Ukrajina letos osvobodí celé území, které měla před rokem 2014 plně pod kontrolou, mi přijde nereálná. A jestli vůbec toho bude kdy schopna.

Je tu ale podpora Západu.

To je pravda, ale podpora Západu vždy byla více na verbální úrovni než na skutečné podpoře, byť Ukrajina dostala hodně, bez ní by už nebyla. Pokud by došlo k neúspěchu v rámci protiofenzívy, tak si nejsem jist, zda další podpora Západu by byla v nějaké větší míře. Domnívám se, že při jiném než úspěšném útoku bude klesat.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: