Andrej Babiš má jasno: Kdy se vše v Česku vrátí do původního stavu?

Premiér Babiš
Premiér Babiš
Foto: archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 4. 2020

Premiér Česka Andrej Babiš (65) odhaduje, že život v České republice by se mohl vrátit do normálu koncem května či června. Největší úder epidemie očekává koncem dubna. Než se však život vrátí do zaběhnutých kolejí, musejí lidé dodržovat vládou zavedená opatření.

Premiér Andrej Babiš (65) se v rozhovoru pro Blesk rozpovídal o tom, jak vidí vývoj situace kolem zákeřného koronaviru. Podle něj by se od prvních omezení mohlo začít ustupovat po Velikonocích. „Jsem optimistický, vývoj je celkem pozitivní, mám křivky, jak to vypadá v Itálii, Španělsku, Rakousku, v průměru Evropy jsme na tom velice dobře,“ uvedl Babiš. Zlomové období podle jeho odhadů přijde na konci dubna, kdy pocítíme vrchol epidemie nemoci Covid-19. Premiér míní, že by v České republice tou dobou mohlo být zhruba 10 000 až 15 000 nakažených.

Květen bude rozhodující

Babiš předpokládá, že život v České republice by se mohl vrátit k normálu zhruba koncem května nebo v průběhu června. „Mohlo by to začít klesat, někdy kolem května, v červnu bychom se mohli vrátit do úplného normálu,“ prohlásil premiér, s tím, že stát dělá pro časný návrat do normálu vše. Nejprve se podle Babiše otevřou menší obchody. Lidé však budou muset nadále dodržovat přísná hygienická pravidla, jako jsou rozestupy. Po obchodech by se mohly začít otevírat školy a jako poslední přijdou na řadu kantýny a poté restaurace či bary.

Musíme přežít Velikonoce

„Musíme přežít ty Velikonoce nějakým způsobem doma a v klidu. Doufejme, že se podaří zploštit tu křivku nákazy. Po Velikonocích budeme chtít konkrétní plán otevírání těch zařízení,“ zmínil Andrej. Nejdůležitější však zůstává, aby lidé nadále dodržovali nařízení vlády, aby se nákaza dále nešířila. Podle premiéra kabinet už neplánuje zavádět další omezení. Vláda také rozhodla, že nepřijme návrh, který by obchodům ukládal zavřít v neděli.

GALERIE: Andrej Babiš

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.