Andrej Babiš popsal, co teď čeká Česko. Má jasno, co se teď bude dít

Andrej Babiš podle Británie má stále vliv na Agrofert.
Andrej Babiš podle Británie má stále vliv na Agrofert.
Foto: Archiv Andreje Babiše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2020

Premiér Andrej Babiš v pátek řešil se zástupci dalších zemí během telekonference, jakými kroky se bude Česko ubírat. Upozornil na to, že do budoucna je potřeba vymanit se ze závislosti Číny v rámci nákupu ochranných pomůcek, je potřeba restartovat ekonomiku a snížit nezaměstnanost.

Babiš o svých krocích potažmo jednání s prezidenty a premiéry Francie, Belgie, Nizozemí, Lucemburska, Estonska a Slovinska informoval na svém Twitteru.

"Většině států chybí ochranné pomůcky, všichni nakupují v Číně. Musíme se poučit a pracovat na tom, aby byla EU soběstačná. Nemůžeme záviset jen na mimoevropských dodávkách. Je zásadní, abychom věci nezbytné pro zdraví a ochranu životů občanů v budoucnu dokázali vyrobit sami," v úvodu pronesl premiér České republiky.

Dále uvedl, že je potřeba začít ekonomický restart v České republice. "Diskutovalo se i o ochraně právního státu ve stavu nouze. V České republice to není problém, o trvání a délce stavu nouze rozhodl Parlament. O tom panuje shoda. Zásadní bude obnova průmyslu. Zelená dohoda pro Evropu nemůže být hlavní cíl, bude ji potřeba posunout, nemůžeme ještě více zatížit náš průmysl, hlavně ten automobilový, který je kritický pro obnovu ekonomiky," poukázal na odstávku automobilky Škoda, kde výroba v současnosti stojí kvůli koronavirové epidemii.

Nízká nezaměstnanost

Počítá i s navýšením rozpočtu. "Krize musí změnit i evropský rozpočet. Hlavní cíl musí být obnovení průmyslu, služeb a posílení vnitřního trhu. Zásadní jsou investice na restart ekonomiky, konkurenceschopnost a nízká nezaměstnanost. Co nejvíce flexibility. Státy ví nejlépe, co potřebují. Konvergence musí pokračovat v nezměněném tempu," dodal Babiš, který ve svých projevem často upozorňuje na to, že Česko je silná země a je potřeba lidově řečeno táhnout za jeden provaz.

Babiš během čtvrtka vyzval občany, aby s Velikonocemi dbali na skutečnost, že v Česku stále platí nouzový stav a aby se podle jednali.

GALERIE:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.