Autentický pohled na Rusko. Ukrajinský bojovník se setkal osobně s Jiřím Ovčáčkem a vylíčil obavy, že Putin se nezastaví jen na Ukrajině

Ruslan Agasanov a Jiří Ovčáček
Ruslan Agasanov a Jiří Ovčáček
Foto: ŽivotvČesku
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 24. 4. 2024

Češi si vlastně málo uvědomují, jaké úctě se těší na trpící Ukrajině. Lidé, kteří už třetím rokem čelí drsné ruské agresi, vysoce oceňují pomoc, kterou naše země poskytuje. Nejde o líbivé fráze, ale o skutečný vyšší cit. Česko, to je pomoc, přátelství a bratrství, řekl exkluzivně pro portál ŽivotvČesku.cz ukrajinský voják Ruslan Agasanov, který na chvíli zavítal do Prahy, aby se zúčastnil české premiéry dokumentárního filmu o okupaci Hostomelu.

Ukrajinský bojovník Ruslan Agasanov má zkušenosti z pole na východě Ukrajiny, kde útočí ruská vojska, účastnil se ale i bitvy o Hostomel na počátku války v roce 2022. Pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak na Ukrajině vnímají podanou pomocnou ruku naší vlasti.

"Česká republika znamená pro Ukrajinu vše –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pomoc, přátelství i bratrství! Podílel jsem se na podpisu partnerských smluv mezi městy v ČR a na Ukrajině. I to nás vede k velmi dlouhému přátelství. Ukrajinci vědí, jak moc Česká republika a vláda pomáhají našim ukrajinským rodinám, poskytly jim přístřeší a podporu," uvedl Ruslan Agasanov pro ŽivotvČesku.cz. Právě vláda Petra Fialy patří mezi premianty v pomoci Ukrajině, srdeční záležitostí je to třeba pro ministryni obrany Janu Černochovou.

Ruské vítězství podle Ruslana Agasanova nelze připustit, znamenalo by zkázu pro další dosud svobodné země. "Rusko nesmí vyhrát. Celý civilizovaný svět vidí, že je agresorem, sponzorem terorismu, zemí, která je sama teroristou, a tato země se nezastaví na Ukrajině. Vidíme to na příkladu jiných zemí, kam Rusko také přineslo slzy a válku," burcuje ukrajinský voják. 

Svět by podle něj měl ruské choutky odmítnout. "Proto by se měl celý svět sjednotit, pamatovat na své sliby Ukrajině, pamatovat na její nezávislost a svobodu. Připomínám, že nejsme Rusko. Ukrajina je nezávislá a svobodná země!" přidal pro ŽivotvČesku.cz Ruslan Agasanov apel. V této souvislosti jsou klíčové dvě iniciativy. Pomoc USA ve výši 1,44 miliardy korun a česká muniční iniciativa.

"Ano, vím o pomoci, kterou schválily USA pro Ukrajinu. Velmi pomůže armádě, velmi pomůže Ukrajině v boji s ruským agresorem dnes. Vím též o plánu na velké množství dělostřelecké munice, což naší armádě opravdu pomůže, protože dnešní válka je moderní, je to souboj dělostřelectva a dronů. Ukrajina velmi potřebuje velké množství dělostřeleckých granátů," dodal k tématu pro ŽivotvČesku.cz ukrajinský bojovník Ruslan Agasanov.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.