Až válka skončí. Andor Šándor promluvil o vztazích Ukrajiny a Ruska v rámci budoucnosti

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin (70) podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na »dlouhou imperialistickou válku«. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze a politického komentátora Andora Šándora (65), jak to bude ohledně vztahů Ukrajiny a Ruské federace, až jednoho dne utichnou zbraně. Zkušený bezpečnostní expert se vyjádřil ve smyslu, že to bude mezi oběmi zeměmi velmi složité.

Ohledně toho, že Putin připravuje zemi na vleklou válku, ISW vychází z rozboru Putinova středečního vystoupení před jeho poradci pro lidská práva, kdy hovořil o výbojích cara Petra Velikého i svých vlastních. Připustil, že »speciální vojenská operace«, jak Kreml nazývá válku proti Ukrajině, je »dlouhodobý proces« a jeho výsledkem by mělo být získání nových území.

Jednoho dne ale na klid zbraní dojde. To bude moment, kdy se začne řešit otázka mezi Ukrajinou a Ruskem, jak to bude ohledně vztahů dál.

"Musím říct, že rusko-ukrajinské vztahy jsou zatíženy mnoha mnohaletými problémy. Řekl bych, že jeden z nich z 20. století bude hladomor a smrt pěti milionů Ukrajinců. Současný konflikt, byť nevím, kde Putin bere přesvědčení, že se jedná o bratry a nerozlišuje mezi Rusy a Ukrajinci, tak poznamená jejich vztahy do dalších desítek let. Zcela jistě se dá předpokládat, že i když spolu budou muset nějak do budoucna komunikovat a navázat nějaké vztahy, tak to bude komplikované. Záleží také na tom, o kolik Ukrajina přijde území, jaké budou reparace, jak se vyšetří válečné zločiny a podobně. Jsem si jist, že to opravdu bude spíše na desetiletí a ne na roky," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na budoucnost Andor Šándor.

Analytici ISW také poukazují na první nasazení dronů íránské výroby proti Ukrajině po třítýdenní pauze. Usuzují, že Rusové nejspíše dokázali drony přizpůsobit zimním podmínkám, a tak se dá v nejbližší době předpokládat jejich častější použití při útocích proti ukrajinské infrastruktuře.

Oproti tomu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) portálu Politico sdělil, že věří v mír v příštím roce. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.