289 dnů války: Bývalý ministr Miroslav Kalousek řekl svůj názor, kdy skončí boje na Ukrajině

Válka na Ukrajině - Ilustrační snímek
Válka na Ukrajině – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2022

Ukrajinská armáda během uplynulých dvou dnů odrazila řadu ruských útoků u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin (70) podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na »dlouhou imperialistickou válku«. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila exministra financí Miroslava Kalouska (61), jak on v rámci ekonomického pohledu a svého odhadu vidí variantu, že rusko-ukrajinský konflikt přejde do svého konce. Jeho slova optimismem nebyla naplněna.

O situaci ohledně odražení ruských útoků ve středu informoval ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) portálu Politico sdělil, že věří v mír v příštím roce. Válka Ruska proti Ukrajině dnes pokračuje 289. dnem.

Bývalý šéf státní kasy a vynikající politický komentátor Miroslav Kalousek by si přál, aby slova Zelenského byla pravdivá, osobně se ale nedomnívá, že by válka skončila rychle. "Obávám se, že to bude opotřebovávací válka, že bude dlouhá. Velmi bych si samozřejmě přál, kdyby příští rok skončila. Osobně bych byl překvapen, moc tomu ale nevěřím," uvedl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz.

Ohledně toho, že Putin připravuje zemi na vleklou válku, ISW vychází z rozboru Putinova středečního vystoupení před jeho poradci pro lidská práva, kdy hovořil o výbojích cara Petra Velikého i svých vlastních. Připustil, že »speciální vojenská operace«, jak Kreml nazývá válku proti Ukrajině, je »dlouhodobý proces« a jeho výsledkem by mělo být získání nových území.

Analytici ISW také poukazují na první nasazení dronů íránské výroby proti Ukrajině po třítýdenní pauze. Usuzují, že Rusové nejspíše dokázali drony přizpůsobit zimním podmínkám, a tak se dá v nejbližší době předpokládat jejich častější použití při útocích proti ukrajinské infrastruktuře.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.