Putin opět naznačil zlý scénář války. Šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia přiblížil, jak se dají slova šéfa Kremlu vnímat

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2022

Rusko dává přednost mírovým mechanismům, v případě potřeby je ale připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil podle agentury TASS na dnešním jednání ruské rady pro lidská práva prezident Vladimir Putin (70). Další vlna mobilizace podle něj zatím není potřeba, protože do »zóny speciální operace«, tedy do bojů na Ukrajinu, byla zatím vyslána jen asi polovina z přibližně 300.000 v Rusku mobilizovaných mužů. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, jak se dají jeho pohledem slova prezidenta Ruské federace číst.

"Budeme se orientovat především na mírové prostředky. Ale pokud nám nic jiného nezbyde, budeme se bránit všemi prostředky, které máme k dispozici," uvedl Putin na úvod jednání rady pro lidská práva.

Ruský prezident se dnes také pokoušel rozptýlit obavy ohledně toho, že v Rusku hrozí další vlna mobilizace a že ruští vojáci nasazení na Ukrajině hromadně opouštějí bojové pozice.

"Vnímal bych to tak, že jeho slova jsou mířená na Západ. Není to nic, co by měli slyšet Ukrajinci, protože oni s tím nic stejně neudělají, brání se. Navíc v kontextu rozhovorů francouzsko-ruských, kdy se Emmanuel Macron vytasil s tím, že začal s Putinem něco domlouvat a ruská strana by možná byla ochotna k nějakým kompromisům a podobně, tak oprávněně za to sklidil kritiku. Ale je to součástí tohoto vyjednávání. Slova Putina jsou součástí nějakého tlaku či politického působení. Tím, že to dělají opakovaně, tak už to ale svým způsobem nikdo nebere tak enormně vážně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.

Putin sice podle agentury Reuters připustil, že z »operace«, jak Kreml svou už od února trvající agresivní válku vůči sousední zemi označuje, se může stát dlouhý proces, na Ukrajinu ale podle něj bylo vysláno zatím jen okolo 150.000 mobilizovaných. Ostatní jsou prý zatím v »rezervě« a procházejí výcvikem v Rusku.

Podle ruského prezidenta prý navíc není pravda, že by ruští vojáci na Ukrajině hromadně dezertovali. Vojáci se naopak podle něj dobrovolně vrací do bojů poté, co se zotaví ze zranění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.