Bezpečnostní expert Josef Kraus popsal, co by se stalo, pokud by do vojenského konfliktu na Ukrajině zasáhla Čína

Si Ťin-pching a Vladimir Putin
Si Ťin-pching a Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 20. 3. 2022

Odpověď na otázku, jak se Čína postaví ke konfliktu na Ukrajině, dostala po setkání prezidentů USA Joe Bidena a Číny Si Ťin-pchinga konkrétnější obrysy. "Krize na Ukrajině je něco, co nechceme vidět," prohlásil podle agentury Reuters druhý jmenovaný. Pokud ruský prezident Vladimir Putin (69) čekal od Číny podporu, musí být zklamán. Podle politologa a bezpečnostního experta Josefa Krause ale může být pro Rusko ještě hůř. Pro ŽivotvČesku.cz popsal situaci, za které by Čína mohla obsadit Sibiř.

Konflikty a konfrontace, jako jsou události na Ukrajině, nejsou v ničím zájmu. I tato slova zazněla v pátek ve videohovoru Si Ťin-pchinga s Joe Bidenem od čínského prezidenta. S odkazem na čínská státní média o tom informovala agentura Reuters. Čína a Spojené státy by také podle něj měly převzít náležitou mezinárodní odpovědnost a usilovat o světový mír.

Joe Biden podle Bílého domu následně čínskému prezidentovi popsal, jaké "důsledky by měla čínská materiální podpora Rusku, které brutálně útočí na ukrajinská města a civilisty". Si podle japonské agentury Kjódó kontroval tím, že Čína nesouhlasí se sankcemi proti Rusku a doufá, že nenastane druhá studená válka.

Ještě před pár týdny se přitom oba nejvyšší představitelé Ruska a Číny ujišťovali o silné vzájemné podpoře. "Přátelství mezi našimi dvěma zeměmi nemá žádné limity, neexistuje žádná zapovězená oblast spolupráce," uvedli podle agentury Reuters prezidenti ve společném prohlášení během olympiády v Pekingu. Nevyloučili přitom ani spolupráci vojenskou. Zatímco Čína odsoudila snahu Ukrajiny dostat se do NATO, Rusko se zase ohradilo proti snahám Tchaj-wanu o zisk nezávislosti.

Čína tak aktuálními prohlášeními předvedla určitý obrat ve svých postojích a Rusko, potažmo Vladimir Putin, se žádného výraznějšího zastání či pomoci zatím nedočkalo. A podle bezpečnostního experta Josefa Krause se ani nedočká.

"Nedokážu si představit, že by Čína do tohoto konfliktu vstupovala válečně a rozhodně ne na straně Ruska, protože čínské zájmy na Ukrajině jsou naprosto minimální. Čína se bude snažit hrát roli moderátora, dokážu si představit, že bude z nejrůznějších důvodů podporovat Rusko třeba ekonomicky. Stejně tak může využít nastalého chaosu a zaútočit na Tchaj-wan. To všechno jsou scénáře s určitou mírou pravděpodobnosti," uvedl pro ŽivotvČesku.cz. 

Celá situace by se ale podle Josefa Krause, který se odborně zaměřuje na oblast Blízkého a Středního východu, mohla výrazně změnit v případě válečného konfliktu mezi Západem a Ruskem. "Pak se může stát, že toho Čína využije a obsadí Sibiř. Tam jsou její zájmy naopak obrovské, je tam velké množství zdrojů a už v tuhle chvíli tam žije víc etnických Číňanů než Rusů," popsal odborník.

"To samozřejmě představuje obrovské lákadlo. A pokud by mělo být Rusko poraženo a zničeno, což by byl výsledek té války se Severoatlantickou aliancí, tak věřím tomu, že by Čína té možnosti obsadit Sibiř pragmaticky využila. Čínská pozice je zkrátka specifická, ale spíš sázím na to, že bude hrát tu roli moderátora," dodal Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.