Vojenský analytik Lukáš Visingr popsal výbavu ruských vojáků z lidových republik. Na frontu posílají sotva dospělé kluky a skoro padesáti až šedesátileté chlapy

Rusko, válka, Ukrajina
Rusko, válka, Ukrajina
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2022

Ruské jednotky se dál a dál snaží prolomit ukrajinskou obranu Severodoněcku v Luhanské oblasti. Podle generálního štábu ukrajinské armády Rusové bombardují město a okolí dělostřelectvem, středeční informace hovořily o tom, že ukrajinské jednotky už kontrolují pouze okraj města. Vojenský expert Lukáš Visingr ale míní, že může jít o ukrajinskou taktiku. "Cílem je nechat ruskou armádu vykrvácet," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Na výsledku bitvy o Severodoněck bude do značné míry záležet další osud celého Donbasu, uvedl ve svém projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Boje jsou podle něj velmi tvrdé a jedná se možná o jednu z nejtěžších bitev od začátku války.

Pokračující boje o toto město potvrdila i ranní zpráva britského ministerstva obrany. Podle Londýna je pravděpodobné, že se ruská armáda pokouší zvýšit své úsilí o postup na jih od města Izjum. Tam se ruská ofenzíva prakticky zastavila v dubnu díky schopnostem ukrajinských obránců. V oblasti útočí východní skupina ruské armády, kterou Moskva musela reorganizovat po těžkých ztrátách v bojích u Kyjeva. Londýn uvádí, že tyto jednotky zřejmě nemají plné početní stavy.

Podle vojenského experta Lukáše Visingra je patrné, že Rusové své cíle postupně zmenšují. "Na začátku chtěli celou Ukrajinu, teď už jen jakýsi malý kousek u Severodoněcku. Navíc tam v podstatě vrhli prakticky vše, co mají. Jsou tam kontraktníci (vojáci na smlouvu, pozn. red.), branci i žoldáci ze středního východu a Afriky. V samotném Rusku totální mobilizace neproběhla, ale v těch dvou takzvaných lidových republikách, Luhanské a Doněcké, už ano, »vyluxovali« tam prakticky vše, co udrží pušku. Na frontu tak posílají jak sotva dospělé kluky, tak málem padesáti až šedesátileté chlapy. Už tam také proběhla demonstrace jejich nespokojených žen a manželek, které si stěžují, co to má znamenat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.    

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj ve středu připustil, že ukrajinská armáda kontroluje jen okraj Severodoněcku. Ruské bombardování pokračuje také u města Bachmut, přičemž Ukrajina tvrdí, že v tomto případě ruské armádě způsobila výrazné ztráty.

"Rusové se každopádně dostávají do čím dál větších problémů s živou silou a už asi vyškrabávají poslední zbytky ze dna," popsal Lukáš Visingr s tím, že může jít o součást ukrajinské strategie, protože Rusové jsou podle něj Severodoněckem posedlí.

"Ukrajinci se zřejmě rozhodli toho využít a provést něco, jakkoli je to paradoxní, podobného, jako byl Stalingrad nebo třetí bitva o Charkov v roce 1943, což bylo poslední německé vítězství na východní frontě. A já z toho začínám mít pocit, že Ukrajinci chtějí Rusy v tom Severodoněcku chytit do pasti v tom smyslu, že je donutí tam poslat vše, co mají, zatáhnou je do krvavých městských bojů a nechají je tam vykrvácet. Stejně jako Němci vykrváceli u Stalingradu a Rudá armáda naopak v tom zmiňovaném Charkově," uvedl expert pro ŽivotvČesku.cz.    

Rozdíl je podle něj v tom, že sovětům to u Stalingradu z dlouhodobého hlediska nakonec vyšlo, zatímco Němcům v Charkově jen krátkodobě, nakonec je to nezachránilo, protože Rudá armáda měla obrovské lidské rezervy.

"Současná ruská armáda je ale nemá. Boje tak v Severodoněcku budou pokračovat, dokud Rusům lapidárně řečeno nedojdou lidé. Když tam vidím vojáky z těch lidových republik, kteří mají na sobě uniformy ze sovětské éry, přilby z druhé světové války a pušky, se kterými se bojovalo ještě za baťušky cara, tak to vypadá, že už je ta situace velmi špatná," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

Britský list Independent s odvoláním na blíže neupřesněnou zprávu rozvědky nicméně upozornil, že ruská vojska mají v Donbasu dvacetkrát více děl a čtyřicetkrát více munice než ukrajinské síly. Takový nepoměr prý vážně demoralizuje bránící se ukrajinské jednotky, které trpí ztrátami i stoupajícím počtem dezercí. List ale neuvedl, kdo a pro koho zmíněný zpravodajský materiál pořídil, upozornila ruská redakce BBC, která nicméně z článku listu na svém webu citovala, podobně tak jako ukrajinská agentura Unian.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.