Bod nenávratu a systémový kolaps. Expert Lukáš Visingr popsal, kdy přejdou Ukrajinci do velké protiofenzivy a vytlačí Rusy
Ruská armáda se podle vojenského analytika Lukáše Visingra (39) blíží do bodu, který bude znamenat zlom ve válce na Ukrajině. "Někdo odhaduje, že se to stane už za měsíc, někdo až v srpnu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz. Rusové podle britského ministerstva obrany aktuálně postupují v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny pomalu a soustřeďují své síly na menším prostoru. Tím si ale podle Britů pro sebe vytváří riziko na jiných územích.
V pátek to bude sto dní od chvíle, kdy ruská vojska vpadla na Ukrajinu. Aktuálně se nejvíc válčí na východě země, kde Rusové pomalu postupují v Luhanské oblasti a soustřeďují přitom své síly na menším prostoru, čímž pro sebe vytváří riziko jinde. Informuje o tom britské ministerstvo obrany.
"Postup je pomalý, ale to, co získají, si drží. Trasy k těmto ohniskům zůstávají pravděpodobně v rukou Ukrajinců," uvádí se doslova v přehledu.
Podle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra to může být součástí ukrajinské strategie. "V Doněcké oblasti Rusové určitě dosáhnou nějakého úspěchu a získají nějaké další území, to je ale součást ukrajinského plánu. Oni si totiž můžou dovolit ztrácet území. Nebo jak se říká - směnit prostor za čas. Pokud Ukrajinci přijdou o padesát kilometrů území, ale Rusové o několik dalších tisíc vojáků a stovky vozidel, tak je to strategicky ukrajinské vítězství. Důvod je prostý, Rusové si nemohou dovolit takovéto tempo ztrát. Za tři měsíce války přišli o třetinu sil, které na Ukrajinu poslali, což je totální vojenská katastrofa. Pokud za měsíc přijdu o desetinu vojáků, tak za půl roku jich mám méně než půlku. Takhle se bojovat nedá," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.
Jiný západní zdroj, americký Institut pro studium války (ISW), tvrdí, že v ruských vojenských kruzích sílí kritika války. ISW ve svém posledním hodnocení situace kolem války uvádí, že Kreml nyní čelí nespokojenosti nikoli ze strany Rusů, kteří nesouhlasí s válkou jako celkem, ale ze strany armády a nacionalistů. Jsou nespokojení s ruskými ztrátami a také s měnící se koncepcí Kremlu ve vedení bojů. Domácí nespokojenost s válkou poroste, pokud se neprojeví konkrétní vojenské výsledky na bojišti, soudí ISW.
Podle Lukáše Visingra Rusku prostě docházejí síly. "Existují na to matematické modely. Podle výsledné křivky se Rusko s největší pravděpodobností ocitá za bodem, ze kterého už se nedá vrátit zpět. Jinými slovy už je za bodem nenávratu a směřuje k systémovému kolapsu jako wehrmacht na jaře 1945. Lokální jednotky budou nadále někde schopné dál bojovat, ale ta armáda jako systém, instituce, mašinérie, ta ztratí funkčnost, schopnost provádět velké operace," popsal pro ŽivotvČesku.cz s tím, že systémový kolaps neznamená smrt všech ruských vojáků, ale že armáda jako celek přestane fungovat.
"Někdo odhaduje, že se to stane už za měsíc, někdo až v srpnu, ale vydrží to maximálně jednotky měsíců. A pokud bude Vladimir Putin zasahovat do taktiky na bojišti, tak to bude spíš dříve než později," dodal.
Britské ministerstvo obrany v pondělí rovněž uvedlo, že má ruská armáda značné ztráty v řadách důstojníků. Velitelé brigád a praporů totiž bojují pravděpodobně v přední linii, čímž se vystavují neúměrnému riziku. Armádě chybí podle britského zdroje dobře vycvičení četaři a seržanti.
I to zapadá do scénáře, který nastiňuje analytik. "Jakmile ten systémový kolaps nastane, tak Ukrajinci zahájí velkou protiofenzivu s cílem Rusy vytlačit z ukrajinského území," uzavřel Lukáš Visingr pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.