Bunda místo saka a žádný spánek. Psycholog vyprofiloval hrdinu války Volodomyra Zelenského: Co mu koluje v krvi, že udrží oči v pozoru
Když se v květnu 2019 stal Volodymyr Zelenskyj (44) prezidentem Ukrajiny, zcela jistě věděl o napjatých vztazích s Ruskem. Že vypukne válka a nepřítel ho bude chtít zabít, ale předpokládat nemohl. Dnes je zajímavým úkazem a symbolem chrabrosti pro západní svět. Co může prožívat člověk, který se během týdne stal největším hrdinou rusko-ukrajinského vojenského konfliktu, pro ŽivotvČesku.cz odhadl psycholog Pavel Pařízek. Volodomyr Zelenskyj cítí, že za ním Ukrajina stojí, to mu dává do žil velké množství adrenalinu a odhodlání.
Válka na východě Evropy pokračuje dalším dnem, jehož scénář není složité hádat. Přinese silné boje o největší ukrajinská města, raněné a mrtvé a další šrámy na duši lidí, kteří jsou v tom nevinně. Snad malou nadějí na mír je ve čtvrtek plánované další kolo jednání zástupců Ruska a Ukrajiny.
Pozornost světa se ale ubírá nejen k dění, které se odehraje za zavřenými dveřmi, ale i na jednoho muže, o němž ještě před pár dny mnozí nevěděli, že ani existuje. Prezident země, která se brání agresorovi, ukázal během uplynulých dnů srdce bojovníka a schopnost být právem oslavovaným vůdcem svého národa. Zároveň se Volodomyr Zelenskyj (44) stal i mužem číslo jedna na seznamu těch, které je nutné umlčet.
Poslední veřejné vystoupení ukrajinského prezidenta proběhlo 1. března. V něm v rámci video přenosu promluvil před Evropským parlamentem. Vystoupil ve zpoceném tričku, neoholen, unaven, rozrušen. Jeho projev padl na úrodnou půdu a politiky zasáhl tak, že mu tleskali ve stoje. Důraznými gesty z krytu Evropanům vzkázal, aby stáli při Ukrajině, protože ukrajinský lid před agresorem brání i starý kontinent.
Muži Volodomyra Zelenského vzdorují nepříteli, který »papírově« už před samotnou řečí zbraní vyhrál. Nepříteli, který by jiné národy už měl položené »na zádech«. Prezident Ukrajiny ale zbaběle neutekl před agresorem do bezpečí pod diplomatickou ochranu jiného státu a rozhodl se pro boj proti přesile po boku svých bratrů ve zbrani. Volodomyr Zelenskyj je nevídaným úkazem, který se objevuje spíše v hollywoodských filmech než v reálném světě.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila renomovaného psychologa Pavla Pařízka, který se pokusil říct více o muži, jenž ještě před týdnem pobýval v rezidenci a chodil v naleštěných polobotkách a teď stojí uprostřed válečné zóny a nemá problém se smrti dívat do očí.
"Limitem je naše imaginace, představujeme si něco, ale ten člověk je v nepředstavitelné situaci. Obecně mohu říct, že podle fotek je vidět, že je velmi unavený. Projevuje se na něm velká zátěž. Pokud jste ve velké krizi, tak reakce je automatická, tedy buď »fight, či flight«, tedy buď boj, či útěk. V médiích proběhla zpráva, že mu Američané nabídli odlet, on ale říkal, že bere ten »fight«. Rozhodl se pro boj, dochází k aktivaci organismu, představte si to jako přídavné spalování v letadle, nejdříve vás to rychle nabudí, zrychlí vás to, ale máte obrovskou spotřebu energie. Je to situace, která se nedá vydržet dlouho," odhadl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Pavel Pařízek, co politik, kterého si Ukrajinci v květnu 2019 zvolili za prezidenta, prožívá.
Je otázkou, jak dlouho bude muset enormní zátěž vydržet. Pokud je zpráva pravdivá, tak v noci z 1. na 2. března se ukrajinským silám podařilo zneškodnit skupinu, která na prezidenta chystala atentát. Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov oznámil, že ukrajinské bezpečnostní složky zlikvidovaly elitní bojovníky čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, kteří plánovali vraždu ukrajinského prezidenta. Může ale jít o zprávu, která má za cíl oslabit odhodlání Rusů a Čečenců, kteří na Ukrajině operují. Danilov totiž doplnil, že ukrajinská strana dostala informace od ruské tajné služby FSB. To by znamenalo, že v Rusku jsou lidé, kteří vynáší informace do Kyjeva.
Je zároveň potřeba zdůraznit, že každá válka je plná manipulací a cílených dezinformací, které mají matoucí či strategický záměr. Každá válka měla také své hrdiny. Ale pokud jde o ukrajinského prezidenta, dá se zcela jistě předpokládat, že pokud nebude usmrcen nebo zajat, bude jeho boj trvat dále. Zajímavou otázkou rozhodně je, jak dlouho může lidský organimus takovou enormní zátěž vydržet.
"To, o čem mluvíte, nějak funguje, to jsou pozitivní efekty. Obecně v bojových situacích u vojáků víme, že se jim dávají i drogy, dostávají třeba amfetaminy. Já samozřejmě nevím, jaká je situace ukrajinského prezidenta, ale obecně se to tak dělá. Potřebujete mít vojáky, kteří budou několik dnů vzhůru a budou fungovat. Bojové jednotky jsou tři, čtyři dny bez spánku, ale pak se vymění s jinou jednotkou, takhle funguje rotace na linii kontaktu. On je ale prezidentem nonstop, je otázkou, jaká je přesně jeho role, jak k tomu přistoupil, zda má nějaké lidi, kteří mu připomínají, aby také rotoval, aby se vyspal. On pravděpodobně nyní tři dny nespal, to se dá vydržet, ale organismu dochází, že to bude dlouhodobá věc, on musí rozložit síly. Není totiž v pozici, že ho někdo může dlouhodobě vystřídat," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený psycholog s tím, že hodně záleží i na tom, jaké lidi kolem sebe Volodomyr Zelenskyj má, aby mu byli schopni říct, že je čas si i odpočinout, a dokázali jeho mysl udržovat v realitě.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.